Āzijas precēm gaidāms izmaksu pieaugums

Āzijas precēm gaidāms izmaksu pieaugums

Mums katram mājās noteikti ir kāda lieta, prece vai apģērbs, kurš ražots tādās Āzijas valstīs kā Ķīnā, Indijā, Vjetnamā, Indonēzijā un citās. Tāpat mums katram ir savi stereotipi un domas par šīm precēm. Taču ķeramies pie būtiskā. Šo valstu saražotās preces tiek eksportētas uz teju visu pasauli. Jaunākie dati liecina, ka Āzijas valstīs ievērojami trūkst jauniešu darba spēks. Tas saistīts ar aiz vien pieaugošo nevēlēšanos, ja tā to var nosaukt, izniekot savu jaunību, strādājot rūpnīcās par niecīgu samaksu. Viss it kā būtu loģiski, bet ko tas nozīmēs preču gala patērētājiem jeb mums – pircējiem? 

Kravu pārvadājumu un loģistikas nozare ik dienu apstrādā tūkstošiem Āzijā saražotās preces. Jūras kravu pārvadājumi un dzelzceļa kravu pārvadājumi ir visizplatītākie pārvadājuma veidi, ja runājam tieši par preču nogādāšanu uz Latviju. Preces un produkti lielākoties tiek ievietoti jūras konteineros. Tieši šis ir viens no iemesliem, kāpēc, piemēram, Āzijā iegādātajām precēm AliExspress iepirkšanās platformā, piegādes process ir tik ilgs. Protams, ka dažādas sīkpakas un citas preces tiek nogādātas arī ar avio kravu pārvadājumu starpniecību, taču šoreiz vairāk parunāsim par trūkstošo darba spēku Āzijā. 

Ja ielūkojamies vēsturē, Ķīna 90. gados kļuva par nozīmīgu pasaules ražošanas ekonomikas daļu, nodrošinot ievērojamu rūpniecības nozares darbinieku skaitu. Pateicoties tam, preces, sadzīves tehnika, mēbeles un citas lietas ievērojami kļuva lētākas. Āzijas jauniešu paaudze ir atšķirīga no iepriekšējām paaudzēm, un viņu intereses un paradumi to atspoguļo. Jaunieši aiz vien mazāk izvēlās strādāt rūpnīcās, tā vietā vairāk domā par izglītību un tālredzīgākiem dzīves mērķiem. Tāpat pārmaiņas novērojamas arī demogrāfijas jautājumā. Dati liecina, ka jaunieši aiz vien mazāk domā par bērniem, tieši tāpēc stabili ienākumi jauniešiem kļūst mazāk aktuāli. Jaunieši aiz vien vairāk izvēlās strādāt nevis rūpniecībā, bet apkalpojošā sfērā – darba samaksa ir lielāka, kā arī šajā sfērā darbs ir ievērojami vieglāks nekā rūpniecībā.     

Bezdarbs jauniešu vidū šī gada jūnijā sasniedza 21%. Ilgtermiņā tas ietekmēs visu Āzijā saražoto produkciju. Gluži vienkārši – ražotājs būs spiests maksāt vairāk, lai jeb kādā veidā piesaistītu darbaspēku. Rezultātā patērētāji preces būs spiesti iegādāties par lielāku cenu. Tieši lētā darbaspēka dēļ vairākus gadu desmitus patērētājiem visā pasaulē bija iespēja baudīt salīdzinoši lēto preču sortimentu. Tie ir tādi pazīstami zīmoli kā “Nike”, “Hasbro”, “Mattel” un citi. 

Preču ražošanas nozares galvenais darba spēks ir strādājošie vecumā no 20 līdz 30 gadiem. Līdz šim jaunieši nereti pat pametuši mācības, lai varētu strādāt šajā ražotnē. Kad runa ir par Āziju un ražošanu, lielākā daļa cilvēku noteikti iedomājās lielas rūpnīcas ar sliktiem darba apstākļiem, taču patiesība ir savādāka. Jā, rūpnīcas tik tiešām ir lielas, bet darba apstākļi, lielākoties, ir labi. Fabriku īpašnieki cenšas ne tikai uzlabot darba apstākļus, bet arī palielināt algas, nodrošināt ēdināšanu, kā arī darbiniekiem ar bērniem palīdzēt iekārtoties bērnudārza, kas atrodas pēc iespējas tuvāk darbavietai.

Āzijas ražošanas nozare un fabrikas iegulda procesu automatizācijā, taču pienākusi situācija, ka trūkst kvalificētu speciālistu, kuri mācētu un varētu uzraudzīt šīs iekārtas. Tāpat tiek sperti soļi arī rūpnīcu un ražotņu pārcelšanā uz mazāk apdzīvotām vietām, taču tas prasa milzīgus ieguldījumus un finanšu līdzekļus. Vai nojaušat, kāpēc rūpnīcas plāno pārcelt uz mazāk apdzīvotām vietām? Šajos reģionos ir maz iespēju atrast darbu. Cilvēkiem gluži vienkārši nebūtu izvēles iespēju. Ražošanas nozare būtu vienīgā pieejamā darbavieta. Tāpat šajos reģionos ir ievērojams izglītības trūkums. Liela daļa cilvēku pat nemāk lasīt, tāpēc vienīgā iespējamā darbavieta būtu tieši ražošanas nozare.  

 

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums