Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu!

Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu!

Pandēmijas laikā 2020. gadā varēja šķist, ka kultūras dzīve ir apstājusies, taču kultūras dzīve turpināja pastāvēt. Rīgā parādījās vairāki jauni mākslas objekti, kuri aicināja skatītāju domāt par dažādām mūsdienu problēmām.

Viens no “Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2020” ietvaros radītā projekta bija “Homo Democraticus”. Skulptūras autors ir Donatas Mockus. Skulptūras tēls ir „monstrs”, par kādu pārvēršas ievēlētie tautas pārstāvji. Tā vietā, lai, kā vienots organisms, tas virzītos uz kopīgu mērķi, principu vai vērtībām, nonākuši pie varas tie apvienojas un meklē tikai peļņu un apmierina savas, nevis sabiedrības intereses. Kustības un progresa vietā notiek neveikla mīņāšanās uz vietas.

Trešdien, 8. septembrī, nakts aizsegā nepilnus 4,5 metru augstais laikmetīgās mākslas piemineklis “Homo Democraticus” profesionāļu pavadībā sekmīgi tika nocelts un nogādāts māksliniekam. Darba atrašanās vieta bija uz kādreizējā dzelzceļa tilta balsta Daugavas labajā pusē blakus dzelzceļa tiltam.Laikmetīgās mākslas piemineklis bija viens no apspriestākajiem kultūras notikumiem Rīgā. Bet kāds tad ir laikmetīgās mākslas uzdevums? Daudzi viegli uzelpos, bet daļa padomās, cik žēl, ka pilsētvidē šādas mākslinieciski laikmetīgas skulptūras pilsētvides objekti arvien nespēj iesakņoties un iemanto sabiedrības vienas daļas smagu kritiku. Donāts Mockus ir lietuviešu tēlnieks, kurš izglītojies Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas filiālē, bet jau septiņus gadus dzīvo un strādā Rīgā. Mockus darbnīcā, kā viņš pats smejas, tapis šis mākslas objekts. Autors uzskata, ka varu ieguvušo cilvēku pārstāvji meklē labumus un vadās tikai no savām personīgajām interesēm, nevis sabiedrības interesēm.Donatas darbi ir labi zināmi, to vidū ir koka vārnas, Mežaparka akmeņēdāji. Tāpat meistars vairākkārt piedalījies ledus un smilšu skulptūru festivālos. Interesants starpgadījums piemeklēja skulptūru vasaras laikā - pēc stiprākām vēja brāzmām viena no skulptūras rokām tika nolauzta un iekrita Daugavā. Par laimi, roka tika izskalota kāda uzņēmuma teritorijā, kas diezgan ātri pazudušo ķermeņa daļu atpazina un sazinājās ar attiecīgajām instancēm. Bez rokas, skulptūru iecienījuši knābju asināšanai bija vietējie putni, lielākie bojājumi skāruši ausis un skulptūras pirkstus.

homblogam Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu!

blogam2 Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu!

blogamm3_1 Homo Democraticus nakts aizsegā pamet krastmalu!

Skulptūra, kas augstumā sasniedz nepilnus 4,5 metrus, nav ikdienas kravas pārvadājums Ņemot vērā, ka skulptūra tika izgatavota no putuplasta un laikapstākļi to nebija saudzējuši, projektam bija jāpieiet ar īpašu rūpību. Zālājam tika izmantoti gumijoti paklāji, lai tehnika nesabojātu krastmalas promenādes ainavu. Nocelšanas laikā, daļēji tika ierobežota gājēju un velosipēdistu kustība, lai netraucētu apkārtējo drošībai. Ar laiku skulptūra savu stabilitāti bija daļēji zaudējusi, tādēļ to pārvietoja lēni un piesardzīgi. Demontāžas procesā ar celtņa palīdzību uz tilta balsta tika nogādāts mākslinieks un palīgi, kas veiksmīgi atdalīja konstrukcijas, kas noturēja skulptūru. Tam sekoja iepriekš izplānota skulptūras nocelšana ar celtņa palīdzību, ko novietoja uz speciālas kravas automašīnas piekabes. Rīgas satiksmes pavadībā un tumsas aizsegā tā mēroja ceļu līdz mākslinieka darbnīcai, radot izbīli Rīgas naksnīgās dzīves baudītājos. Par skulptūras tālākiem plāniem vēl nav skaidri zināms, taču mākslinieks apgalvo, ka tā tiks restaurēta, kā arī interesi par mākslas darbu ir izrādījusi Lietuva. Ursus Forwarding atbalsta mākslas brīvību, tādēļ ar lepnumu ņēmām dalību šajā projektā. Mūsu kolēģi joprojām jūsmo par gandarījumu, kas bijis mirklī, kad statuja atstāja savu vietu uz balsta – visa projekta plānošana, organizēšana un detaļu paredzēšanas kulminācijas brīdī. Mēs ceram ņemt dalību arī citos Latvijas vides izdaiļošanas projektos!

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums