Jūras konteineri un to atkārtota izmantošana
Jūras konteineri lielā mērā ir atbildīgi par pasaules ekonomikas izaugsmi. Parādoties konteineriem krietni palielinājās iespējamais pārvadājamās kravas daudzumus. Kopā ar iespējām, atklājas arī trūkumi - šobrīd tas ir tukšu konteineru uzkrāšanās valstīs, kas pamatā nodarbojas ar importu. Tas nozīmē, ka ir pasaules ostas, kas pilnas ar tukšiem konteineriem un patstāvīgi krājas un attiecīgi otra puse – vietas, kur konteineru trūkst.
Vai zinājāt, ka no 20 miljoniem kuģu konteineru, kas ir izkaisīti pa visu pasauli, tikai 5 līdz 6 miljoni no tiem reāli tiek izmantoti transportam vai kādam citam praktiskam pielietojumam? Tas nozīmē, ka apmēram 14 miljoni kuģu pārvadājumu konteineru ir pieejami novatoriskai un ilgtspējīgai pielietošanai. Tirgū parasti tiek piedāvāti divu veidu konteineri. Pirmie ir nolietoti konteineri, sliktā vizuālajā stāvoklī, ko kuģniecības uzņēmumi vairs neizmantos un tie parasti ir lētāki. Otrie pieejamie jūras konteineri ir viena brauciena konteineri, kas tikuši izmantoti tikai vienreiz. Šie konteineri bieži ir lieliskā stāvoklī, bet attiecīgi arī dārgāki.
Kur var iegādāties savu konteineru?
Jūras konteineri pieejami dažādās noliktavās, ostas termināļos vai tiešsaistes sludinājumu vietnēs, kur pieejams plašs piedāvājums. Latvijā ir iespēja iegādāties arī jau uzlabotus konteinerus, piemērotus ofisiem, celtniecībai, ar iebūvētam dušām, tualetēm un tamlīdzīgi. Tie ir laba metāla alternatīva tradicionālajām konstrukcijām. Pretēji tam, kā varētu šķist, konteineri ir piemēroti aukstam klimatam, pie nosacījuma, ja tie ir pareizi nosiltināti. Jūras konteineri nebūs īsti piemēroti būvēšanai tropiskos klimatos ar ilgstošiem lietus periodiem.
Tad ko īsti var uzbūvēt no kravu pārvadāšanas konteineriem? Principā jebko. Kā bērnībā tik mīļie konstruktora klucīši, arī šie jūras konteineri ļauj vaļu fantāzijai un iespējas ir neskaitāmas.
Uzglabāšanas telpas un nojumes.
Šis varētu būt pirmais, kas ienāk prātā, jo galvenais pielietojums jūras pārvadājumu konteineriem ir tieši priekšmetu uzglabāšana pārvadājuma laikā.
Viesnīcu privātās mājiņas, kempinga mājiņas un brīvdienu mājas. Pēdējos gados pieaugot tūrisma naktsmītņu pakalpojumu sniedzēju popularitātei, cilvēki būvē speciāli īslaicīgai izīrēšanai paredzētus namiņus. Šādai mājvietai nav jābūt pārāk lielai un kravas konteiners tam ir ideāli piemērots. Pie šāda veida būvēm pieder arī baseinu un saunas mājas.
Amerikas Savienotajās Valstīs jūras konteineri tiek izmantoti ugunsdzēsības apmācībās. Tos aprīko ar vienkāršām koka grīdām, mēbelēm, tekstila izstrādājumiem. Pats konteiners nesadeg un paliek praktiski neskarts, tātad to var izmantot neskaitāmas reizes. Izmantojot iespēju un iekārtojot jūras konteinerus dažādos veidos, ļauj ugunsdzēsējiem apgūt iemaņas un orientēties ikvienā situācijā.
Pārvietojamie restorāni un bāri, jeb “food trucks”.
Lielos pasākumos šādu konteineru var atvest, novietot, kur būs ērti, atliek vien pieslēgties elektrībai un kanalizācijai, un uzsākt darbību!
Populāri ir izmantot pārvadājumu konteinerus arī patstāvīgu kafejnīcu, restorānu, bistro un bāru būvei. Kāds populārs kafijas tirgotājs pielieto šo praksi dzīvē, daudzviet pasaulē izvietojot nelielus kafijas baudīšanas punktus publiskās vietās. Arī Latvijā ir sastopamas šādas miniatūras kafejnīcas, piemēram, Ķīpsalā netālu no trolejbusa pieturas. Vasarā tā ir bieži apmeklēta, jo netālu atrodas gan studentu viesnīca, gan pludmale, kā arī populārs pastaigu un pārvietošanās maršruts.
Pārvietojamās tualetes.
Visbiežāk izmantotas lielos pasākumos vai būvlaukumos. Konteinerus ir iespējams nosiltināt un aprīkot ar augstāka līmeņa ērtībam, nekā piedāvā plastmasa portatīvās tualetes, kas ir ieguvušas diezgan sliktu slavu. Šāds risinājums var būt arī patstāvīgs pie publiskiem parkiem, sporta laukumiem un peldvietām.
Mazumtirdzniecības veikaliņi, veikali un pat tirdzniecības centri. Nevadas štatā ASV ir izveidots vesels iepirkšanās parks, kas ir veidots no pārvadājumu konteineriem. Dizains ir krāsains un moderns.
Stādu audzētavas un iekštelpu dārzi.
Tiecoties pēc pārtikas, kas audzēta patērētājam tuvākos attālumos un bez nesaprotamām ķimikālijām, daudzās lielās pilsētās cilvēki ir pievērsušies urbānajai dārzkopībai. Šādos konteineros izvieto, piemēram, hidroponiskos dārzus. Tiek audzēti dārzeņi un lapu zaļumi ar nelielu ūdens daudzumu un speciālu granulu palīdzību. Iespējams jūras konteinerus nedaudz pārbūvēt un izveidot siltumnīcas vairākos stāvos. Tas sniedz iespēju cilvēkiem, kas dzīvo pilsētās vai blīvi apdzīvotās vietās, nelielā platībā izaudzēt lielu daudzumu svaigu produktu.
Dažādu radošu risinājumu un pielietojumu ar katru dienu jūras konteineriem paliek arvien vairāk. Ceram, ka šis raksts rosīja iztēli jaunam projektam.