Kanāli atvieglo starptautisko kravu pārvadājumu veikšanu

Kanāli atvieglo starptautisko kravu pārvadājumu veikšanu

Kanāli ir kļuvuši par būtisku un neaizstājamu infrastruktūras elementu starptautiskajā tirdzniecībā un kravu pārvadājumos. 

Kanālu izmantošana kuģiem sniedz efektīvu un saīsinātu maršrutu starp dažādiem kontinentiem, valstīm un reģioniem visā pasaulē. Tie nodrošina ne tikai ātrākus un efektīvākus transporta ceļus, bet arī atvieglo starptautisko kravu pārvadājumu norisi. Tāpat ievērojami tiek veicināta ekonomiskā attīstība, pieeja pasaules tirgiem, veicinot uzņēmējdarbības izaugsmi un sadarbību starp valstīm visā pasaulē.

Kādus ieguvumus kuģiem sniedz kanālu izmantošana, un ko tas nozīmē uzņēmumiem, kuri ikdienā nodarbojās ar dažādu preču vai produktu piegādi? Kuri ir nozīmīgākie kanāli pasaulē?  

Saīsināts maršruts un samazināts pārvadājuma laiks  

Nevienam nav noslēpums, ka viena no uzņēmumu veiksmes atslēgām ir pārdomāta un optimizēta loģistikas ķēde. Kuģiem, izmantojot kanālus, ir iespēja ievērojami samazināt kopējo pārvadājuma laiku, kā rezultātā kravas tiek piegādātas ātrāk. Piemēram, Panamas kanāls ļauj kuģiem no Eiropas un Austrālijas nokļūt Amerikā, izvairoties no kuģošanas apkārt Dienvidamerikai, kas ievērojami samazina ceļā pavadīto laiku. 

Samazinātas pārvadājumu izmaksas  

Lai uzņēmumam būtu iespēja preces un produktus klientiem piedāvāt par konkurētspējīgu cenu, svarīgi optimizēt kravu pārvadājuma izmaksas. Izmantojot kanālus, ievērojami tiek samazināts kuģu degvielas patēriņš, kas nozīmē arī zemākas kravu pārvadājumu izmaksas. Spilgtākais piemērs meklējams vien neilgu laiku atpakaļ. Ņemot vērā drošības situāciju Sarkanajā jūrā, kuģi atteicās šķērsot Suecas kanālu. Tā vietā tika izmantots maršruts apkārt Āfrikai, kas ir par aptuveni 6,500 km garāks nekā ierastais jūras ceļš. Konteineru cenas jūras kravu pārvadājumiem teju dubultojās. Vairāk par drošības situācijas Sarkanajā jūrā iespējams uzzināt mūsu iepriekšējā rakstā: Pieaug izmaksas kravu piegādēm pa jūru, tāpat jārēķinās ar papildus tranzīta laiku. 

Starptautiskā tirdzniecība  

Kanālu izmantošana veicina starptautisko tirdzniecību, palielina preču apriti un starptautisko ekonomisko attīstību. Iztēlosimies – kanālu nebūtu vai tos nevarētu izmantot. Tas nozīmētu ievērojami lielākas tarifu likmes jūras kravu pārvadājumiem. Kanāli nodrošina piekļuvi tādiem tirgiem, kur alternatīvi piegādes veidi būtu ekonomiski neizdevīgi. Tas nozīmētu, ka konkrētu preci vai produktu nebūtu iespējams pārdot, ņemot vērā kopējās produkta izmaksas. Tāpat jāņem vērā vēl viens būtisks aspekts. Kravas ar salīdzinoši īsu realizācijas termiņu nosūtīt būtu praktiski neiespējami, jo pārvadājuma laikā tās vienkārši sabojātos, piemēram, augļi. 

Ietekme uz vidi  

Viens no loģistikas nozares nospraustajiem mērķiem ir CO2 samazināšana, veicot starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus. Kanālu izmantošana garantē īsāko jūras ceļu starp kontinentiem, ievērojami samazinot degvielas patēriņu kuģiem. Tāpat tiek atviegloti arī auto kravu pārvadājumi, kas nozīmē mazāk kravas automašīnas kopējā satiksmē. Ir dažādas kravas, kuras iespējams nosūtīt arī ar jūras transportu, neizmantojot ierasto sauszemes maršrutu. Tādā veidā tiek optimizēts transports, radot mazāk kaitīgo izmešu.   

Pasaulē nozīmīgākie kuģošanas kanāli  

Panamas kanāls

Atrašanās vieta: Centrālamerikā, savieno Atlantijas okeānu ar Klusā okeāna dienvidu daļu.

Nozīme: Šis ir viens no svarīgākajiem komerciālajiem kanāliem pasaulē, ļaujot kuģiem izvairīties no kuģošanas apkārt Dienvidamerikai. Kanāls ir īpaši svarīgs starptautiskajiem tirdzniecības maršrutiem starp Austrāliju, Eiropu, Āziju un Ameriku.

Suecas kanāls

Atrašanās vieta: Savieno Vidusjūru ar Sarkano jūru. Kanāla galvenais uzdevums ir nodrošināt saikni starp Eiropu un Āziju.

Nozīme: Suecas kanāls nodrošina iespējami īsāko jūras ceļu starp Eiropu un Āziju, ļaujot kuģiem izvairīties no braukšanas apkārt Āfrikai. Tādā veidā ievērojami tiek samazināts tranzīta laiks un izmaksas.

Gibraltāra šaurums

Atrašanās vieta: Šaurums starp Spāniju un Maroku, savienojot Vidusjūru ar Atlantijas okeānu.

Nozīme: Nozīmīgs kanāls starptautiskajai kuģošanai, kas savieno Eiropu un Āfriku. Mūsdienās nodrošina intensīvu kravas, kā arī pasažieru kuģu satiksmi.   

Malakas šaurums

Atrašanās vieta: Šaurums starp Malaiziju un Indonēziju, šaurums savieno Indijas okeānu ar Dienvidķīnas jūru.

Nozīme: Šis ir viens no svarīgākajiem ceļiem starp Indijas okeānu un Klusā okeāna reģioniem, kas sniedz nenovērtējamu pienesumu starptautiskajai tirdzniecībai.

Bosfora šaurums

Atrašanās vieta: Šaurums savieno Melno jūru un Marmora jūru, nodrošinot saikni starp Eiropu un Āzijas daļu Turcijā. 

Nozīme: Kanāls nodrošina kravu pārvadājumus starp Rietumeiropu, Austrumeiropu, Tuvajiem Austrumiem un Dienvidāziju. Tāpat tiek nodrošināta ātra un efektīva piekļuve dažādiem reģioniem un tirdzniecības ceļiem.  

 

Šie ir tikai daži no nozīmīgākajiem kanāliem pasaulē, kas sniedz neatsveramu nozīmi starptautiskajai kuģošanai, tirdzniecībai un transporta saiknei visā pasaulē. Vai pirms tam bijāt aizdomājušies par kanālu nozīmi pasaulē?

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums