Koka paletes un to atkārtota izmantošana
Paletes ir ļoti svarīga loģistikas ķēdes sastāvdaļa. Uz paletēm tiek pārvadāts viss, sākot ar T-krekliem, makaroniem līdz automobiļu detaļām un beidzot ar medicīnas izstrādājumiem. Paletes ir parocīgas, jo tās nodrošina redzamību pārvadāto preču kustībā. Līdz ar to, viegli ir pamanīt kādas nepilnības un tās laicīgi novērst.
Globālajā piegādes ķēdē tās veic neaizstājamu uzdevumu. Paletes ir tik izplatītas, ka varētu šķist neredzamas un maskējušās starp pārējām ikdienas lietām. Tomēr bez tām tirdzniecība un pārvadājumi visā pasaulē darbotos tikpat labi, kā automašīna bez riepām.
Palešu galvenais uzdevums ir aizsargāt produktu, absorbēt triecienu un noturēt svaru. Pēc tā var secināt, ka no paletēm ir atkarīgs katra sūtījuma un pārvadājuma iznākums. Produktiem ir jāsasniedz galamērķis tādā pašā stāvoklī kādā tie atstāja sākumpunktu. Augstākas kvalitātes paletes nodrošina lielāku kravas izmēru vienā sūtījumā, samazina zaudētās preces daudzumu bojājumu dēļ, novērš darbinieku traumas no pārslogotiem vai nelīdzsvarotiem sūtījumiem, un samazina degvielas izmaksas.
Ir dažādu veidu paletes, kas veidotas gan no koka, plastmasas, metāla vai pārstrādātiem materiāliem. Mūsu platuma grādos visizplatītākās ir eiro paletes no koka. Loģistikas apgrozībā ir aptuveni 450-500 miljoni eiro palešu. Pēdējo 2 gadu laikā ir pieaudzis neizmantoto palešu skaits, jo arvien populārāki kļūst nelieli veikaliņi un tirgus. Tomēr pārtikas sektors veido tikai daļu no nozarēm, kas izmanto paletes savos pārvadājumos.
Paletes var iegādāties no dažādiem vairumtirgotājiem, dažādās tiešsaistes sludinājumu vietnēs. Pārsvarā tās tiek tirgotas daudzumos sākot no 20 un uz augšu. Bet ir iespējams tikt arī pie mazāka skaita. Nereti cilvēki atdod paletes, kas jau tikušas izmantotas par, piemēram, pamatni gultai. Koka paletes ir izcils izejmateriāls no kā gatavot mēbeles, bet ar to neaprobežojas palešu pielietojums. Cilvēki ir ieinteresēti tieši paletēs, jo tām ir savs stāsts. Koks ir apbružāts un ar nepilnībam, kas tam piešķir raksturu.
Ko tad īsti var uzbūvēt no paletēm?
Populāri ir izmantot paletes dārzniecībā. Tās var būt puķu kastes, paceltās dobes vai pat vertikālie dārzi. Veidojot pacelta tipa dobes un vertikāli novietotas puķu kastes, tiek ietaupīta vieta un nepieciešamais augsnes daudzums. Tomēr, ja tiek plānots audzēt pārtikā izmantojamus augus ne tikai dekoratīvos, tad ir jāzina vairāk par konkrēto paleti. Jāzina, no kurienes tā nākusi, kam tikusi izmantota, vai tikusi apstrādāta ar kādām ķimikālijām. Augsnē iesūksies viss, kas bijis paletē un no augsnes to, savukārt, uzsūks tajā augošie augi.
Visizplatītākais pielietojums ir palešu mēbeles. Tām ir simtiem dizainu. Gan sarežgīti, gan vienkārši. Tās var izjaukt un izmantot katru dēlīti atsevišķi, un uzbūvet mēbeli, kas ir mākslas darbs, bet var arī salikt blakus 4 eiro paletes, novietot uz tām matraci un gulta gatava. Katram dizainam ir savi pielietojumi.
Un, ja neviena no šīm idejām neuzrunā, tās var arī sakraut 50 metru augstā kaudzē un nodedzināt. Šāds rekords 2016. gadā tika uzstādīts Alesundā, Norvēģijā. Šis milzu ugunskurs tika būvēts par godu vasaras saulgriežiem.
Ilgtspējīgākai planētas dzīvei tomēr noderīgāk ir atrast, kā atkārtoti izmantot to, kas jau ir saražots un netiek izmantots tā primārajam mērķim. Tiecoties uz atkārtotu lietu izmantošanu, samazināsies nevajadzīga ražošana un resursu patēriņs. Tādējādi dodot zemei ilgāku mūžu un mums patīkamāku laiku uz tās.