Lauksaimnieku protesti Vācijā
Atsaucoties uz kanclera Olafa Šolca vadītās valdības plāniem apturēt lauksaimniecības subsīdijas, tūkstošiem lauksaimnieku no 8. – 15. janvārim piedalās protestos, paralizējot satiksmi visā Vācijā. Jau šobrīd atsevišķās vietās izveidojušies milzu sastrēgumi, kuri, visticamāk, tikai pieņemsies spēkā.
Lielākā daļa Vācijas lauksaimnieku šajā nedēļā mainījuši savu ierasto dienas plānu, pieprasot, lai Vācijas valdība atsakās no plāniem samazināt lauksaimniecības subsīdijas degvielai. Lai spētu apstrādāt un uzturēt saimniecību, nepieciešams patērēt lielu daudzumu degvielas. Pagājušā gada decembra vidū Vācijas valdība lēma par degvielas subsīdiju samazināšanu. Saskaņā ar pašreizējo valdības ieceri 2024. gadā paredzēts degvielas subsīdijas samazināt par 40%, 2025.gadā vēl par 30%, bet no 2026. gada – atcelt vispār.
Lauksaimnieku protestu laikā ievērojami tiks traucēti auto kravu pārvadājumi, tāpēc Ursus Forwarding aicina jau laicīgi sagatavoties dažādiem scenārijiem.
Satiksme apgrūtināta visā Vācijas teritorijā
Iepriekš saskaņotajā protestā, lauksaimnieki ar traktoriem un citu smago tehniku bloķē lielceļus, estakādes un nobrauktuves uz mazākiem ceļiem. Tehnika pārvietojās lēni, kā arī atsevišķās vietās pilnībā satiksme ir bloķēta. Lauksaimniekiem pievienojusies arī liela daļa auto kravu pārvadājumu nozares darbinieku, iebilstot pret kravas automašīnu nodevu paaugstināšanu. Saskaņā ar Vācijas policijas sniegto informāciju, daži automaģistrāļu nobraukumi Drēzdenes apgabalā ir pilnībā neizmantojami. Pulcēšanās notiek arī uz automaģistrālēm A4, A13, A14 un A17.
Lauksaimnieki pilsētā
Automaģistrāles nebūt nav vienīgā vieta, kur novērojamas protesta akcijas. Vācijas galvaspilsētā Berlīnē traktori novietoti pie slavenajiem Brandenburgas vārtiem. Uz traktoriem piestiprinātas zīmes ar uzrakstiem - “Nav zemnieka, nav nākotnes”. Lai arī protesti lielākoties ir miermīlīgi, Vācijas policija ir gatava dažādu scenāriju eskalācijai. Vietnē TikTok redzami dažādi video, kur zemnieki ar traktoriem, cenšoties apbraukt policijas automašīnas, pārvietojās pāri krūmiem un citiem šķēršļiem. Tāpat uz ielām tiek izgāzta gan zeme, gan kūts mēsli, apgrūtinot piekļuvi stratēģiski svarīgām vietām. Vācijas finanšu ministrs Kristians Lindners gan aicinājis vāciešus “atgriezties” piebilstot, ka Vācijas lauksaimniecības nozare jau tā esot labi un augsti subsidēta.
Cilvēki nespēj nokļūt savās darbavietās
Lai arī oficiāli pieteiktais protests norisinās no 8. janvāra, liela daļa zemnieku pilsētās ieradušies jau svētdienas vakarā – dienu iepriekš. Neoficiāli izskanēja bažas, ka policija bloķēs ceļus un neļaus tehnikai iebraukt pilsētās. Viens no Vācijas lielākajiem automašīnu ražotājiem Volkswagen paziņoja, ka ir apturējis savu ražošanu, ņemot vērā to, ka darbinieki gluži vienkārši nespēj nokļūt savās darbavietās.
Piegādes ķēdēs iespējami traucējumi
Vācijas transporta ministrija paudusi bažas, ka ievērojami tiks kavētas kravu piegādes, kā rezultātā atsevišķos veikalos iespējami dažādu preču iztrūkumi. Lai atvieglotu auto kravu pārvadājumu norisi, Vācija 7. janvārī atbrīvoja kravas automašīnu vadīšanas aizliegumu. Kā zināms, Vācijā visās svētdienās un svētku dienās ir spēkā kravas automašīnu pārvietošanās aizliegums.
Vai protesti ietekmēs kravu piegādes uz Latviju?
Sagaidāms, ka no atsevišķām Vācijas vietām kravu piegādes uz Latviju var aizkavēties. Šobrīd ir grūti prognozēt tālāku situācijas attīstību, taču sagaidāms, ka, streikam pieaugot, pārvietošanās iespējas Vācijā var kļūt ļoti apgrūtinātas vai pat neiespējamas. Ja plānojat kravu piegādi uz vai no Vācijas, noteikti iesakām sazināties ar Ursus Forwarding loģistikas speciālistiem pa e-pastu
Sagaidāms, ka protesti turpināsies līdz pat 15. janvārim. Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Habeks aicinājis lauksaimniecības nozares pārstāvjus uz debatēm. Habeks uzsvēris, ka lauksaimnieku patiesā problēma ir kopējā ekonomiskā situācija. Ir saprotams, ka lauksaimnieki vēlas saglabāt subsīdijas, taču ir arī citas alternatīvas, piemēram, godīgākas cenas un kompensācijas par ilgtspējīgas prakses izmantošanu savā darbā. Līdz šim brīdim protesti raksturojami kā miermīlīgi.