Lidmašīnu atstātie dūmi – vai ir pamats uztraukumam?
Brīdis iztēloties! Skaidra un saulaina diena, raugoties debesīs, visticamāk, ievērosim baltu dūmu līniju.
Visiem ir skaidrs, ka tās ir pēdas, ko pirms brīža atstājusi garām lidojoša lidmašīna. Visi šīs dūmu līnijas ir redzējuši un asociē ar lidaparātu, taču lielākajai daļai cilvēku nav ne mazākās nojausmas, kas tas īsti ir. Dažādu konspirāciju teoriju piekritēji uzskata, ka, mums nezinot, tiek izsmidzināti dažādi vīrusi, kas esot izdevīgi zāļu ražotājiem. Varam jūs nomierināt – tā nav patiesība. Bet rodas pavisam loģisks jautājums, kāpēc, piemēram, kravas automašīnas neatstāj aiz sevis baltu dūmu līniju uz pārdesmit minūtēm?
Viena no svaigākajām konspirācijas teorijām Latvijā novērota burtiski nupat. Kāda sieviete lietotnē TikTok ievietojusi video, kur stāsta par lidmašīnu atstāto piesārņojumu. Viņa brīdina par ķīmisko dūmu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību un vidi. Piemēram, kokiem no šīm vielām veidojās sēnīte, bet cilvēkiem pasliktinās veselība. Video aplūkojuši teju 15 tūkstoši cilvēku. “Šīs sazvērestības teorijas pirmsākumi meklējami ASV deviņdesmitajos gados, kad popularitāti ieguva raksts, kurā apgalvots, ka ASV gaisa spēki no lidmašīnām izkaisa nezināmas vielas.” Mūsdienu sabiedrībā novērojami daudz un dažādi maldīgi uzskati, tāpēc aicinām katru informāciju rūpīgi pārbaudīt.
Kādēļ rodas balta dūmu līnija? Visi saprotam, ka jebkuram pārvietošanās līdzeklim jābūt kādam enerģijas avotam, kas nodrošinās pārvietošanos. Lidaparātu gadījumā notiek degvielas degšanas process, tā rezultātā izdalās divas vielas – ūdens un CO2 jeb oglekļa dioksīds. Tam nav jānotiek kilometriem augstu debesīs, tas attiecās arī uz transporta līdzekļiem tepat uz zemes. Vienīgā atšķirība ir gaisa temperatūra. Lidmašīnas lido aptuveni 10 kilometru augstumā, gaisa temperatūrai sasniedzot ap -50 grādiem. Lidmašīnai, izdalot siltu ūdeni, tas sasalst un pārvēršas ledū. Skatoties debesīs, patiesībā redzam sasalušas ūdens daļiņas. Lidmašīna, tāpat kā citi pārvietošanās līdzekļi, izdala C02, kas ir veicinātājs klimata pārmaiņām.
Lielākajā vairumā gadījumu lidmašīnas atstāj baltu dūmu līniju, bet ir iespējamas arī melnas – to izraisa nepilnīgi degvielas sadegšanas procesi. Ja dzinējs nesadedzina visu degvielu, kas tam tiek padots, liekā degviela tiek izlaista caur lidmašīnas izplūdes sistēmu, kas izpaužas kā melna dūmu līnija. Melnās dūmu līnijas bija izplatītas 20. gadsimtā. Mūsdienu aviācijas inženierijas sasniegumi ļauj nodrošināt pilnīgāku un efektīvāku sadegšanas procesu.
Interesanta lieta, ko daudzi noteikti nav iedomājušies – analizējot šīs dūmu līnijas iespējams prognozēt gaidāmos laika apstākļus. Īsa un plāna dūmu līnija liecina par zemu gaisa mitrumu, kas nozīmē, ka laiks būs skaidrs. Savukārt gara un bieza dūmu līnija nozīmē, ka gaiss ir mitrs - tas liecina par gaidāmajiem nokrišņiem.
Metam ikdienišķo pie malas un parunājam par speciālajiem dūmiem – rakstu veidošanai. Arī šajā gadījumā cilvēka veselībai tas nekaitē. Dūmu iekārta ir ļoti vienkārša. Tā parasti sastāv no spiediena tvertnēm, kas ir pilnas ar eļļu. Pilots ar manuālu komandu izsmidzina eļļu uz lidmašīnas karstās izplūdes sistēmas. Tā zibenīgi sadeg un rada blīvus dūmus. Tieši tik vienkārši! Kārtīga iedvesmas daļa, lai bildinātu otro pusīti ar uzrakstu debesīs – vai precēsi mani?
Raksti nav vienīgais, ko iespējams paveikt ar specializētajām eļļām. Aviācijas šovos izmanto akrobātisko dūmu eļļu, lai palīdzētu skatītājiem sekot līdzi lidmašīnu šovam. Patiesībā to izmanto ne tikai izklaides nolūkos, bet arī drošības apsvērumu dēļ. Dūmu eļļa ļauj citiem pilotiem kontrolēt attāluma attiecību pret pašu pozīciju. Tas ir īpaši svarīgi grupu manevru laikā. Arī šajā gadījumā nav pamata bažām. Eļļas pamatā ir parafīns, kas cilvēka veselībai draudus nerada. Interesanti, ka pirmo reizi dūmu eļļa aviācijas šovā tika izmantota Apvienotajā Karalistē 1957. gadā. To izmantoja helikopteru demonstrācijas komanda Black Cats. Ja ieinteresēja krāsas aviācijā, interesants varētu būt raksts par to, kā tiek izvēlēti lidmašīnu krāsojumi!
Ja esat tikuši līdz beigām, tad kopīgi apgāzām mītu par lidmašīnu dūmu kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību. Protams, ka lidmašīnas radītais CO2 ietekmē planētu kopumā, bet tikpat labi to ietekmē arī cilvēkiem piederošās automašīnas un blakus kvartālā esošā rūpnīca. Mierinājumam – jau šobrīd tiek darīts gana daudz, lai ierobežotu CO2 izmešu rašanos. Dažādas nozares vienojušās tuvākajās desmitgadēs kļūt par klimatneitrālām – tajā skaitā aviācijas nozare!