Loģistikas izaicinājumi Pekinas Olimpiskajās spēlēs

Loģistikas izaicinājumi Pekinas Olimpiskajās spēlēs

2022. gada Ziemas Olimpiskās spēles norisinās no 4. februāra līdz 20. februārim Ķīnas galvaspilsētā Pekinā.

 Pekina kļūs par pirmo pilsētu, kas rīkojusi gan vasaras, gan ziemas olimpiskās spēles. Pandēmijas ietekmē šī gada Olimpiskās spēles viennozīmīgi ir kļuvušas par visu laiku sarežģītākajām tieši organizēšanas ziņā. Katras starptautiskās sacensības rada šķēršļus, sākot ar attālumu un valodas barjerām līdz pat politiskajām sankcijām, bet šis gads būs pārbaudījumu pilns visiem dalībniekiem. Personālam, kam uzticēts pārvadāt komandas, trenerus, sportistus un ekipējumu, šīs olimpiskās spēles paliks atmiņā uz visu mūžu. Lai nodrošinātu drošību un neapdraudētu citas iesaistītas personas, dalībnieki visu spēļu laiku varēs atrasties tikai savā “burbulī”, tikšanās tiks stingri ierobežota un kontrolēta, kā arī katru dienu notiks testēšana. 

Vairums dalībnieku atzinuši, ka nokļūšanu Pekinā jau var saukt par uzvaru. Kā zināms, Ķīna īsteno “nulles Covid” politiku, kas nozīmē, ka katrs pozitīvais gadījums tiek rūpīgi izmeklēts un izolēts no pārējās sabiedrības. Rūpīga plānošana ir bijusi vienmēr, taču šogad tiek plānots pat dalībnieku pārvietošanās maršruts sacensību norises vietā, laiks, ko var pavadīt uz vietas un citi sīkumi, kam parasti uzmanība netiktu pievērsta. Loģistikas vārds tiešajā nozīmē iet roku rokā ar 2022. gada ziemas Olimpiskajām spēlēm. ASV amatpersonas jau laikus izvēlējās sūtīt konteinerus, kas bija pilni ar sporta aprīkojumu, biroja piederumiem un pat pārtiku. Personāls visās valstīs ir nepārtrauktā gatavībā rīkoties pēc iepriekš izstrādātiem scenārijiem un treneri vairāk darbu ieguldījuši tieši psiholoģisko prasmju uzlabošanai sportistiem.

Starptautiskās Hokeja federācijas prezidents Luks Tardifs sacīja, ka visa situācija ir "murgs". Piemēram, komandas nosūtīšana uz Pekinu. Iepriekšējās olimpiskajās spēlēs sportisti rezervēja lidojumu esošajā komerciālajā maršrutā. Šajās spēlēs dalībniekiem bija jārezervē konkrētas sēdvietas tā sauktajos pagaidu lidojumos jeb īpašos olimpiskos maršrutos, kurus organizēja orgkomiteja, izmantojot apstiprinātus ceļojumu centrus, piemēram, Honkongu, Parīzi, Singapūru un Tokiju, jo desmitiem valstu nav tiešo lidojumu uz spēļu norises vietu. 

Drošības un loģistikas ērtībām Amerikas Savienoto Valstu Olimpiskā komiteja, tāpat kā daudzas lielākās nacionālās olimpiskās komitejas, izvēlējās nolīgt savu čarterreisu. Komandai joprojām bija jāpavada stundas, sakārtojot un pārkārtojot sēdvietu plānu katram pasažierim, izstrādājot sistēmu, kas ļautu sportistus izvietot tā, lai būtu pēc iespējas mazāka kontakta. Izkārtojot dalībniekus vienmērīgi pa visu lidmašīnas salonu, var izvairīties no tā, ka, ja saslimšana tiktu apstiprināta kādam no komandas dalībniekiem, pārējie sacensībās varētu piedalīties un netiktu atzīti par kontaktpersonu. Ņemot vērā izaicinošos drošības protokolus, visiem dalībniekiem 96 stundas pirms ierašanās Pekinā jāuzrāda divi negatīvi PCR testi no neliela apstiprināto laboratoriju saraksta. Dēļ Ķīnas apstiprināto laboratoriju mazo skaitu, testēšanas process ir īpaši apgrūtināts. "Kad jums ir Latvijas spēlētājs, kurš spēlē Šveicē, bet šveicietis spēlē Zviedrijā, jūs varat iedomāties," sacīja Tardifs, norādot, ka daži spēlētāji bija spiesti ceļot vairāk nekā 300 kilometrus, lai sasniegtu apstiprinātu testēšanas centru.

Katras valsts delegācijā ir cilvēks, kas atbildīgs par loģistikas nodrošināšu, ņemot vērā īpaši izstrādāto Covid protokolu. Katrai valstij, ziņu organizācijai, sponsoram un jebkurai citai delegācijai, kas dodas uz spēlēm, ir šāds cilvēks. Šie cilvēki ir veltījuši vairākas dienas, lai izprastu sarežģītos noteikumus un bieži vien strauji mainīgās procedūras, kas radītas tieši šīm Olimpiskajām spēlēm. Neraugoties uz stingrajiem noteikumiem, Olimpiskā Covid protokola centrālais elements ir tā sauktā slēgtā cilpa jeb burbuļa vide, kuru neviens no dalībniekiem nevar atstāt. Slēgto loku veido vairāk nekā ducis sacensību norises vietu, trīs plašsaziņas līdzekļu centri, trīs sportistu ciemati un desmitiem viesnīcu, no kurām katra ir izolēta no ārpasaules un savienota ar spēlēm privātā transporta tīklā. 

Speciālisti jau pagājušā gada nogalē norādīja uz loģistikas problēmām un saspringto situāciju, kas gaidāma. Ticis ieguldīts milzīgs darbs, lai Olimpiskās spēles varētu notikt drošā un uzraudzītā vidē, daži dalībnieki uzskata, ka pat pārāk kontrolētā. Kopumā gatavošanās process noritējis bez starpgadījumiem un dalībnieki veiksmīgi ieradušies galamērķī!

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums