Metrobusa līnija Rīgā

Metrobusa līnija Rīgā

Mēs visi vēlamies, lai pārvietošanās Latvijas galvaspilsētā Rīgā būtu ērta, saprotama un pats galvenais – ātra.

Šie ir pamatnoteikumi, lai cilvēks kā pārvietošanās līdzekli izvēlētos sabiedrisko transportu. Protams, ka nerunāsim par komfortu un neatkarību, ko sniedz pārvietošanās ar savu automašīnu. Dažādu klimata neitralitātes mērķu sasniegšana, kā arī automašīnu stāvvietu problēma Rīgā, sabiedrisko transportu atkal ir padarījusi par vienu no ērtākajām izvēlēm, lai ikdienā dotos uz darbu vai citām vietām. Taču ir viens bet... Autobusi, kuri pieturās apstājās ik pēc pārdesmit metriem, nespēj nodrošināt cilvēku galveno vēlmi – galamērķī nonākt pēc iespējas ātrāk. Tieši šī iemesla dēļ Rīgā plānots izbūvēt metrobusa līniju. Vai tas atvieglos arī auto kravu pārvadājumu plūsmu Rīgas ielās? Kuros Rīgas rajonus būs moderns un ātrs sabiedriskais transports?

Iesākumā noskaidrosim, kuros Rīgas rajonos plānots izbūvēt metrobusa līniju un kādas būs perspektīvas nākotnē pārvietoties ar sabiedrisko transportu Rīgas ielās. Metrobusa līnijas izbūve paredzēta Dzelzavas ielas posmā no Jorģa Zemitāna tilta līdz Juglas ielai, šķērsojot Dreiliņu apli. Paredzams, ka Zemitānu dzelzceļa stacijā pasažieri varēs ērti pārsēsties bieži kursējošajos jaunajos elektrovilcienos. Tas nozīmē, ka Rīgas sabiedriskā transporta infrastruktūra būs pietiekami sakārtota, lai ievērojami ērtāk un ātrāk spētu nokļūt no, piemēram, Dreiliņiem līdz pārdaugavai vai pat Bolderājai. Tādā veidā dzelzceļš kļūs par sabiedriskā transporta tīkla mugurkaulu Rīgā. Paredzams, ka metrobusa līnija tiks izbūvēta līdz 2026. gadam.

Kas vispār ir metrobuss? Principā tas ir autobuss, kurš ir pilnībā atdalīts no pārējās ceļu satiksmes plūsmas. Tā galvenais mērķis ir nodrošināt maksimāli maz apstāšanās vietu, piemēram, luksoforu. Tā darbības mērķis ir līdzīgs kā tramvajam, taču nepieciešamas ievērojami mazākas izmaksas projekta īstenošanai. Tāpat tā tiek veidota ar mērķi nākotnē paredzēt iespējamu tramvaja līniju izbūvi, pieaugot pasažieru skaitam. Paralēli visā maršrutā tiks izbūvēta arī gājēju un velo infrastruktūra. Vai strauji augošā Dreiliņu apkārtne varētu kļūt vēl pieprasītāka? 

Lai šo grandiozo projektu būtu iespējams īstenot, būs nepieciešams atpirkt vairākus zemesgabalus Dzelzavas, Ieriķu, Stirnu un Nīcgales ielās. Kopumā šim mērķim paredzēts iztērēt aptuveni 500 000 EUR. Dārgākais zemesgabals izmaksās 190 000 EUR, bet lētākais tikai 3630 EUR. Īpašumu atpirkšana saistīta ar nepietiekamo brīvo vietu šāda grandioza projekta īstenošanai un būvniecībai.

Projekta realizācija norisināsies trīs kārtās. Pirmajā kārtā norisināsies līnijas būvniecība Dzelzavas ielas posmā no Jorģa Zemitāna tilta līdz TC “IKEA” un TC “Sāga” Juglas ielā. Otrajā kārtā paredzēta saistīto ielu pārbūve un gājēju, kā arī velo ceļu izbūve. Savukārt trešajā kārtā notiks saistīto ielu pārbūve pie Dreiliņu apļa, paredzot vēl vienas brauktuves izbūvi. Projekts ir daļa no Eiropas Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna. Projekta mērķis galvenokārt ir veicināt iedzīvotāju paraduma maiņu, sakārtojot un modernizējot sabiedriskā transporta infrastruktūru, vienlaikus uzlabojot gan gājēju, gan velo infrastruktūru. Tāpat tiks samazinās to iedzīvotāju skaits, kas ikdienā pārvietojās ar automašīnu, tādā veidā tiešā mērā tiks samazināts automašīnu izmešu daudzums. 

Vai projekta realizācija var ietekmēt arī auto kravu pārvadājumus Rīgas ielās? Viennozīmīgi – jā. Ja iedzīvotāji ikdienā kā pārvietošanās veidu izmantotu sabiedrisko transportu, tas ievērojami spētu risināt sastrēgumus Rīgas ielās. Ļoti vienkārši – jo mazāk automašīnu uz ielām, jo kravas automašīna ātrāk un veiksmīgāk spēj nogādāt kravu galamērķī. 

Saprotams, ka paradumu maiņa nenotiks vienas dienas laikā, taču sagaidāms, ka ilgtermiņā Purvciema un Dreiliņu apkārtnes iedzīvotāji aiz vien vairāk kā ikdienas transporta līdzekli izvēlēsies sabiedrisko transportu. Mēs kopā varam padarīt Rīgu “zaļāku”, metrobusa izmantošana ikdienā ļautu Rīgai “uzelpot”!

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums