No Ventspils ostas izved bīstamu kravu

No Ventspils ostas izved bīstamu kravu

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, Krievijai noteikto sankciju dēļ, uzņēmums SIA “Ventamonjaks” kopš marta nespēj veikt finanšu darījumus.

Uzņēmumam Ventspils ostā atradās 40 000 tonnu bīstamas vielas – šķidrais amonjaks. Ņemot vērā uzņēmuma patieso labuma guvēju, finanšu līdzekļi tika iesaldēti. Brīdī, kad uzņēmums vairs nespēja avansā norēķināties par gāzes un citu nepieciešamo resursu piegādi, Valsts vides dienestam (VVD) radās pamatotas bažas par uzņēmuma spēju droši uzglabāt amonjaku. Izvērtējot iespējamos rūpnieciskos riskus, 20. aprīlī tika pieņemts lēmums līdz 10. maijam izvest sašķidrināto amonjaku no Ventspils ostas termināļa. Jau kopš 2. maija Ventspils ostas enkurvietā (reidā) atradās tankkuģi, kas bija gatavi nekavējoties uzsākt šķidrā amonjaka izvešanu, tiklīdz tiktu sakārtotas nepieciešamās formalitātes. Taču noteiktajā termiņā prasības netika īstenotas.

Pamatojoties uz apliecinājumu par uzņēmuma spēju droši uzglabāt amonjaku, VVD termiņu pagarināja. Uzglabāšanā iesaistītie uzņēmumi ir saņēmuši iepriekš aizturētos maksājumus. SIA "Ventamonjaks" apliecina, ka sākotnējie riski vairs nepastāvot un tam būs pietiekoši finanšu līdzekļi bīstamās kravas drošai uzglabāšanai līdz pat izvešanas brīdim. Uzņēmums sākotnēji izteica bažas, ka sarežģījumi varētu rasties sadarbībā ar dažādām valsts iestādēm, taču valsts pārvalde šajā komplicētajā situācijā spēj strādāt kā vienota komanda! 

Amonjaks ir viegli uzglabājams šķidrā veidā, atdzesējot to līdz -33°C. Tas padara amonjaku par ideālu ķīmiskās enerģijas krājumu. Šobrīd pasaulē amonjaks tiek uzglabāts lielās atdzesētās tvertnēs un transportēts gan pa cauruļvadiem un autocisternās, gan ar kuģiem. SIA "Ventamonjaks" izsniegta atļauja B kategorijas piesārņojošai darbībai - sašķidrinātā amonjaka pieņemšanai, uzglabāšanai un iekraušanai tankkuģos. Amonjaks klasificējams pie otrās klases bīstamajām ķīmiskajām vielām, tā ir toksiska, indīga gāze. Ventspilī amonjaku glabā divos izotermiskos rezervuāros ar pastāvīgu dzesēšanas temperatūru. Gadījumā, ja notiktu temperatūras paaugstināšanās rezervuāros, tas var radīt avārijas risku.

19. maijā, dienu pirms pagarinātā termiņa beigām, Ventspils ostā tika sākta amonjaka izvešana. Pilnīgai sašķidrinātā amonjaka izvešanai no Ventspils ostas termināļa nepieciešami divi tankkuģi. Tiklīdz viens kuģis atstāja ostu, otrs tankkuģis sāka atlikušās kravas uzkraušanu. Pēc kravas izvešanas, nekavējoties tiek organizēta termināļa darbības apturēšana un sākts termināļa iekonservēšanas process, kas var aizņemt vairākus mēnešus. Pirmajā kuģī tika iekrauts ap 23 tūkstošiem tonnu, bet otrajā - 17 tūkstoši. Uzņēmumam pietiekot finanšu līdzekļu, lai uzglabātu tehniskās rezerves. Tās ir apmēram 35 tūkstoši tonnu. Visu ķīmiskās vielas krājumu no Ventspils ostas plāno izvest līdz gada beigām, vienlaikus apturot uzņēmuma darbību. Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga saka: “Termināļa apturēšanas un piesārņojošās darbības licences apturēšanas iemesls ir tas, ka uzņēmumam nav iespēju brīvi rīkoties ar finanšu līdzekļiem un saimnieciskajiem resursiem. Tiklīdz šis apstāklis izmainās, Valsts vides dienests atcels šo lēmumu, dos iespēju uzņēmumam atjaunot darbību!”

55 % SIA Ventamonjaks akciju pieder Kiprā reģistrētajam uzņēmumam "Uralchem Freight Limited Kipra", kas, savukārt, pieder Krievijas oligarham Dmitrijam Mazepinam. Atlikušie 45 % pieder Halcyon Capitals, kuras īpašnieks ir bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga znots Jānis Austriņš. Amonjaka izvešana noritējusi veiksmīgi, nevienā brīdī neradot apdraudējumu apkārtējai videi.

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums