Polijas lauksaimnieki bloķē valsts robežas

Polijas lauksaimnieki bloķē valsts robežas

Lauksaimnieku protesti pēdējo mēnešu laikā norisinājušies gandrīz visās Eiropas valstīs, kā rezultātā ievērojami apgrūtināta kravas automašīnu pārvietošanās un produktu piegāde. Tāpat pieaugušas arī kravu pārvadājumu izmaksas.

Šobrīd ir grūti prognozēt precīzu protestu norisi, taču sagaidāms, ka no 1. marta līdz pat 7. martam poļu lauksaimnieki bloķēs Polijas-Lietuvas robežpunktus. Pa visam vienkārši – lauksaimnieki pārbaudīs kravas automašīnas, lai pārliecinātos, vai netiek pārvadāti Ukrainas graudi. Līdzīga robežu bloķēšana nedēļas sākumā tika organizēta arī uz Polijas-Slovākijas robežas. Tāpat tika bloķēta satiksme uz Vāciju. 

Lai izvairītos no piegādes traucējumiem, nepieciešama rūpīga un saplānota maršruta izveide. 

Polijas lauksaimnieki bloķē Polijas-Lietuvas robežu  

Kā zināms, tad Polija jau ilgstoši iestājās pret Ukrainas graudu importu Polijā. Lielākoties tas saistīts ar aizdomām, ka importētie graudi paliek un tiek realizēti Polijā, tādā veidā Polijā esošie lauksaimnieki zaudē savu konkurētspēju tirgū, nespējot realizēt uz vietas izaudzētos graudus. Polijas lauksaimnieku uzskata, ka tādā veidā tiek destabilizēts Eiropas graudu tirgus. 

Kādēļ Polijas-Lietuvas robeža?  

Līdz Polijas lauksaimniekiem nonākušas ziņas, ka Ukrainas graudi tiek importēti Lietuvā, kur vēlāk tiek pārstrādāti, piemēram, miltos. Savukārt milti tiek eksportēti uz Poliju kā Lietuvā ražota prece. Tieši šī iemesla dēļ Polijas lauksaimnieki nolēmuši pārbaudīt kravas automašīnas, lai nepieļautu Ukrainas graudu Importu Polijā.  

Cik ilgi gaidāma Polijas-Lietuvas robežu bloķēšana? 

Uz doto brīdi informācija liecina, ka Polijas-Lietuvas robežas bloķēšana sāksies piektdien, 1. martā un ilgs nedēļu – līdz 7. martam. Svarīgi zināt, ka vieglo automašīnu kustība netiks ierobežota, taču tāpat sagaidāms, ka robežas šķērsošana var aizņemt ilgāku laiku. Ja runājam tieši par kravas automašīnām, tad īpaša vērība tiek pievērsta tām, kuras pārvadā dažādus lauksaimniecības produktus un izejvielas. Jau šobrīd ir skaidrs, ka robežpunkta šķērsošana aizņems ilgāku laiku. Šobrīd nav iespējams prognozēt gaidīšanas laiku. 

Kravu pārvadājumi tarifi kļuvuši dārgāki  

Ņemot vērā iespējamo dīkstāvi, kā arī neprognozējamo situāciju Polijā un citviet Eiropā, liela daļa kravu pārvadātāji nolēmuši nogaidīt. Tāpat novērojams, ka vairāki pārvadātāji steigā vēlējās tikt atpakaļ, lai izvairītos no Polijas-Lietuvas robežas šķērsošanas. Tāpat novērojams, ka ievērojami augušas auto kravu pārvadājumu izmaksas, kas lielai daļai uzņēmēju likuši pārdomāt, vai konkrētajā brīdī preču eksports/imports ir finansiāli izdevīgs.  

Kravas piegāde var aizkavēties  

Ņemot vērā neprognozējamo lauksaimnieku protestu norisi, kravu piegādes var aizkavēties. Nav precīzas informācijas par Polijas lauksaimnieku plāniem, taču publiski izskanējusi informācija, ka pastiprināta kravas kontrole notiks tām kravas automašīnām, kuras pārvadā lauksaimniecības produktus vai izejvielas. Tāpat jāņem vērā, ka tas ietekmē arī tās kravas automašīnas, kuras pārvadā cita veida produktus – sastrēgums veidosies jebkurā gadījumā. 

Alternatīvi maršruti  

Lai izvairītos no iespējamiem kravu kavējumiem, iesakām apsvērt alternatīvus piegādes veidus, piemēram, prāmju satiksmi. Protams, ka katrs gadījums ir individuāls un nepieciešams izvērtēt iespējamos riskus un alternatīvas. Svarīgi ņemt vērā, ka arī alternatīvie piegādes veidi būs ievērojami noslogotāki nekā ierasts. Ja runājam tieši par prāmju kapacitāti, sagaidāms, ka brīvu vietu uz konkrēto maršrutu būs maz – vietu nepieciešams rezervēt jau laicīgi. 

Lauksaimnieku protesti Eiropā 

Lai gan lauksaimnieku protesti norisinās vairumā Eiropas valstu, tomēr to iemesls katrā valstī ir cits. Piemēram, Polijas lauksaimnieki protestē pret Ukrainas graudu ievešanu Polijā. Vācijā lauksaimnieki protestē pret Berlīnes plānu pakāpeniski atcelt nodokļu atvieglojumus lauksaimniecības dīzeļdegvielai. Līdzīgi protesti notiek arī Briselē un Madridē. Taču Latvijā lauksaimnieku protesti bija saistīti ar zemes apgrūtinājumiem, birokrātijas mazināšanu lauksaimniecības nozarē, Krievijas un Baltkrievijas graudu tūlītēju importa aizliegumu. Plašāk par Latvijas lauksaimnieku protestiem iespējams uzzināt mūsu iepriekšējā rakstā: Vai lauksaimnieku protesti Latvijā ietekmēja loģistikas procesus?


Ursus Forwarding jau vairāk kā 16 gadus organizē visdažādākos kravu pārvadājumus visā pasaulē. Lai noskaidrotu aktuālo situāciju par auto kravu pārvadājumiem Eiropā, aicinām sazināties pa e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums