Projekts “Līnija” - pilsēta, kas veidos Saūda Arābijas nākotni

Projekts “Līnija” - pilsēta, kas veidos Saūda Arābijas nākotni

Saūda Arābija pēc platības un iedzīvotāju skaita ir lielākā valsts Arābijas pussalā, kas jau sen ir pazīstama kā pasaulē lielākā jēlnaftas eksportētāja.

 Kopš tās atklāšanas pagājušā gadsimta 30. gadu beigās bagātīgais "melnais zelts" ir devis nozīmīgu ieguldījumu plaukstošās Saūda Arābijas attīstībā. 2016. gada aprīlī kroņprincis Muhameds Bin Salmans paziņoja par plānu “Vīzija 2030”, kuras mērķis ir veidot dinamisku sabiedrību, plaukstošu ekonomiku un vērienīgu valsti. Šīs stratēģijas mērķis ir veidot Saūda Arābijas tēlu kā jaunu reģiona un pasaules tehnoloģiju centru, nevis jēlnaftas eksportētāju. Neom Mega City projekts ir šī redzējuma un ambīciju simbols. Paredzams, ka projekta būvniecība sāksies līdz šī gada beigām, sacīja Saūda Arābijas fonda vadītājs. Tas ir 170 kilometrus garš nulles oglekļa emisijas pilsētbūvniecības projekts. Tas izrādījās arī ļoti populārs Saūda Arābijas iedzīvotāju vidū, kuri to uzskata par savas valsts līdz šim vērienīgāko projektu. Plānoto būvniecības vietu apmeklēja aptuveni 150 projektēšanas un celtniecības uzņēmumu.

Pilsētas atrašanās vieta atrodas Sarkanās jūras un Akabas līča neauglīgajā tuksneša piekrastē. Neoma stratēģiskā atrašanās vieta veicinās reģiona attīstību kā centru, kas savieno Āziju, Eiropu un Āfriku. Topošajā Neomas pilsētā būs 16 rajoni, kuru kopējā platība būs 26 500 km2, 33 reizes lielāka nekā Ņujorka. Ar investīcijām līdz 500 miljardiem ASV dolāru paredzams, ka tas tiks pabeigtas 2025. gadā. Pilsēta izkonkurēs Silīcijas ieleju tehnoloģijās, Holivudu izklaides jomā un Francijas Rivjēru kūrortā.

Mēģinām iedomāties dzīves ieskatu nākotnē. Tā vietā, lai izmantotu automašīnas kā ikdienas transportu, iedzīvotāji sēdīsies bezpilota lidaparātu taksometros, bet mājās uzkopšanu atstās robotu ziņā. Par visiem transporta pakalpojumiem, restorāniem un loģistiku rūpēsies roboti, kurus darbinās atjaunojama enerģija no saules, vēja un pat viļņiem. Neoma būs oglekļa neitrāla pilsēta.

Neoma ir daļa no vērienīgā Vision 2030 plāna, lai Saūda Arābiju paceltu jaunos augstumos, samazinātu atkarību no naftas un izveidotu valsti par pasaules tehnoloģiju centru. Saūda Arābija arī sagaida, ka Neoma veidos nākotni daudzām būtiskām dzīves jomām, piemēram, izglītībai, enerģētikai, izklaidei, kultūrai, finanšu pakalpojumiem, pārtikai, veselībai un biotehnoloģijai, produktu ražošanai, komunikācijai, transportam.

Mākslīgais intelekts iemācīsies un paredzēs cilvēku uzvedību, atvieglojot iedzīvotāju, uzņēmumu vai apmeklētāju dzīvi. Ja pašreizējie viedo pilsētu modeļi izmanto tikai 1% savākto datu, Neom plāno izmantot līdz pat 90% iedzīvotāju informācijas. Pilsēta ir izvietota trīs stāvos. Virsma ar daudziem parkiem un atklātām telpām, bez ielām un automašīnām. Šeit iedzīvotāji galvenokārt staigā vai brauc ar velosipēdiem, gan uzlabojot savu fizisko stāvokli, gan izbaudot svaigu un gaisīgu atmosfēru. Atlikušie divi slāņi ir pazemē pakalpojumu sniegšanai un maģistrālajai satiksmei, izmantojot īpašas ātrgaitas tranzīta sistēmas. Ceļošana starp ātrgaitas ceļa attālākajiem punktiem aizņems vien 20 minūtes. 

Projekts atdzīvina pilsētas dzīvi no jauna ieviešot pastaigu iespējas kā pilsētas dizaina stūrakmeni. Tas radīs kopības sajūtu, jo centrā būs daba, tirdzniecība, bizness un inovācijas. Visi nepieciešami pakalpojumi būs sasniedzami 5 minūšu pastaigas attālumā. Viss ir veidots, lai kalpotu cilvēku vajadzībām. Dzīve, darbs un dzīves baudīšana bez obligātas pārvietošanās ir projekta galvenais mērķis. Tas izceļ līdz šim neredzēto pieeju 21. gadsimta pilsētu dizainam. Cilvēki un daba atgūs vietu, ko reiz bija ieņēmusi automašīna, pārslogotus ceļus, izmantojot infrastruktūru, kas darbojas harmonijā ar vidi, radot to skaistu un tīru. Ātrgaitas transports padarīs garas braukšanas pagātnē, padarot dzīvi vienkāršu un bez stresa. Projekts ir nebijis un ar lielu potenciālu. Turpināsim sekot līdzi aktualitātēm.

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums