PVD kontrole kravu pārvadājumiem no trešajām valstīm
Preču transportēšanai no trešajām valstīm ir būtiska loma starptautiskajā tirdzniecībā. Produkti, kas ražoti ārpus Eiropas Savienības, tiek pakļauti kvalitātes un drošības pārbaudei. Latvijā kontroli un uzraudzību veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).
Stingra kontrole attiecās uz dzīviem dzīvniekiem, pārtikas produktiem, augu izcelsmes precēm, atsevišķām zīdaiņu precēm un cita veida produktiem, kas jebkādā veidā var ietekmēt veselību un apkārtējo vidi. PVD galvenā funkcija ir nodrošināt, ka ievestie produkti atbilst Eiropas Savienībā noteiktiem standartiem un ir droši patēriņam. Kontrole tiek veikta Latvijas robežpunktos – uz autoceļiem, ostās, lidostās, dzelzceļā, pastā un muitas noliktavās.
Uz kādām produktu grupām attiecās PVD kontrole? Kādi dokumenti nepieciešami, un kāda ir procedūra pārtikas un veterināro preču ievešanai Eiropas Savienībā?
Produktu un preču grupas
PVD kompetencē iekļautas noteiktas preču grupas un produkti, kuri jebkādā veidā var ietekmēt iedzīvotāju veselību vai apkārtējo vidi:
- Pārtikas produkti: Svaigi un pārstrādāti pārtikas produkti, augļi, dārzeņi, konservi, saldēti produkti u.c.
- Dzīvnieku izcelsmes produkti: Gaļa, gaļas subprodukti, desas, piena produkti, olas, medus un citi dzīvnieku izcelsmes produkti.
- Dzīvnieki: Lauksaimniecības dzīvnieki, mājdzīvnieki, eksotiskie dzīvnieki, kas tiek ievesti Eiropas Savienībā.
- Veterinārie preparāti un zāles: Produkti, kas paredzēti dzīvnieku veselības uzturēšanai un ārstēšanai.
- Atsevišķas zīdaiņu preces: Pārtikas produkti, maisījumi, rotaļlietas, pudelītes u.c.
- Augi un augu produkti: Dzīvi augi, augu produkti, piemēram, ziedi, sēklas u.c.
- Koka izstrādājumi: Mēbeles, būvniecības materiāli, dēļi, granulas u.c.
- Citi: Produkti, kas pakļauti saskarei ar pārtiku.
Atbilstoši Eiropas Savienībā noteiktiem normatīvajiem regulējumiem, visām precēm jāatbilst noteiktiem standartiem.
PVD procedūra
PVD kontrole iedalās divos posmos. Pirmais posms ir obligāts visām iepriekš minētajām produktu un preču grupām, kas tiek ievestas no trešajām valstīm. Savukārt otrais posms var tik piemērots atsevišķos gadījumos.
Pirmais posms:
Obligātā kontrole sevī iekļauj pareizu dokumentu noformēšanu un savlaicīgu paziņošanu TRACES NT sistēmā. Pēc dokumentu iesniegšanas Pārtikas un veterinārais dienests iepazīstas ar iesniegto dokumentāciju un veic tās novērtēšanu, lai pārbaudītu, vai ievešanai plānotās preces atbilst spēkā esošajiem standartiem un prasībām. Šajā procesā tiek pārbaudīts un nepieciešamības gadījumā pieprasīti papildus sertifikāti, atļaujas, licences un citi dokumenti.
Otrs posms:
Ņemot vērā PVD izstrādātos algoritmus un riska faktoru izvērtēšanu, atsevišķiem produktiem un precēm var tikt pieprasīta fiziskā kontrole. Šādos gadījumos kravu nepieciešams nogādāt robežkontroles punktā fiziskai pārbaudei, kur tiek pārbaudīta preču atbilstība noteiktiem standartiem. Pārbaudes ilgums lielākoties atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp rindas pie robežkontroles punkta, preču specifikas un inspektora pieredzes. Atsevišķos gadījumos var būt nepieciešami dažādi laboratorijas testi, kas ievērojami var paildzināt procesu. Papildu kavējumi var rasties arī tad, ja ir aizdomas par preču neatbilstību, kas prasa detalizētāku izmeklēšanu.
Kravu pārvadājumi tranzītā
Precēm un produktiem, kas šķērso Eiropas Savienības teritoriju, jāatbilst visiem ES noteiktajiem importa nosacījumiem. Ja krava netiek izkrauta, apstrādāta vai jebkādā veidā ietekmēta tranzīta laikā, preces nepakļauj papildu kontrolei, taču joprojām ir jāievēro stingri noteikumi attiecībā uz dokumentāciju, maršrutu un uzglabāšanas apstākļiem.
Paziņošana TRACES NT sistēmā
Importējot augus, augu produktus, dzīvus dzīvniekus, dzīvnieku izcelsmes pārtikas un nepārtikas produktus, kā arī materiālus un izstrādājumus, kas paredzēti saskarei ar pārtiku, jāiesniedz iepriekšējs paziņojums TRACES NT sistēmā. Šis paziņojums ir obligāti jāiesniedz pirms kravas faktiskās uzrādīšanas kontrolei, lai nodrošinātu, ka kompetentās iestādes ir laikus informētas par gaidāmo kravu un var sagatavoties tās pārbaudei atbilstoši noteiktajām procedūrām.
PVD nozīme un izaicinājumi kravu pārvadājumos
PVD kontroles un nepieciešamās procedūras bieži vien rada izaicinājumus kravu pārvadātājiem. Dokumentācijas un kontroles procedūras ir stingras, tāpēc pat mazākās atkāpes no normām nav iespējamas. Preču fiziskās kontroles bieži vien var ievilkties, tas nozīmē, ka kravu pārvadātājam nepieciešams pārplānot savus maršrutus un citus uzkraušanās laikus. Lai nodrošinātu veiksmīgu pārtikas un veterināro preču transportēšanu, visiem iesaistītajiem jābūt pienācīgi sagatavotiem un jāspēj operatīvi sadarboties ar PVD inspektoriem.
Ursus Forwarding uzkrājis vairāk kā 17 gadu pieredzi muitas formalitāšu jautājumos. Mūsu muitas brokeris parūpēsies par visa veida muitas dokumentu pareizu aizpildīšanu un noformēšanu. Tāpat sniegsim konsultāciju un ieteiksim atbilstošāko risinājumu tieši jūsu situācijai. Ar mūsu muitas brokeri iespējams sazināties pa e-pastu