Saūda Arābija uzsāk pasaulē lielākā peldošā industriālā kompleksa OXAGON būvniecību
Šī gada novembrī Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans paziņoja par OXAGON būvniecības uzsākšanu, veidojot nākamo viedās un zaļās nākotnes pilsētas Neomas (NEOM) ģenerālplāna fāzi, kas paredz iemiesot dzīvē radikāli jaunu ražošanas centru modeli.
Tiek ziņots, ka šis industriālais komplekss jeb, pēc citiem vārdiem, pilsēta Oksagona tiks būvēta tieši uz ūdens virsmas. Tā atradīsies karalistes ziemeļrietumu malā, un tai būs astoņstūra forma, no kuras arī cēlies tās nosaukums.
Arābu projektu vērienīgums pārsteidz
Oksagona ir nākamais skaļais Saūda Arābijas projekts pēc 170 km garās pilsētas Līnija, kas nonācis līdz realizācijas uzsākšanai. Kopējie plāni ir vēl lielāki – galvenais mērķis ir radīt ievadā minēto pilsētu Neomu, kas pēc plāna atrastos Saūda Arābijas galējos ziemeļrietumos, Tabukas administratīvajā apriņķī. Tā iekļautu arī jūras teritorijas pie Ēģiptes un Jordānijas robežām, nodrošinātu daudzveidīgas milzu investīciju iespējas teritorijā ar kopējo platību 26 500 m2 (gandrīz kā puse Latvijas!) un stieptos gar Sarkanās jūras krastu 460 km garumā.
Oksagonai pēc plāna jākļūst par pasaulē lielāko peldošo struktūru, ko paredzēts aprīkot ar pilnībā automatizētu ostu un loģistikas centru. Būtiska nianse – pilnībā izslēgta dažādu kaitīgu izmešu esamība. Elektroenerģijas ražošanai tiks izmantoti tikai saules paneļi, vēja turbīnas un citas ekoloģiskas tehnoloģijas. Projekta autori vēlas, lai Oksagona kļūtu par piemēru citiem, kā rūpēties par apkārtējo vidi. Pilsētas iekšienē paredzēts uzbūvēt dzīvojamās ēkas un atvērt jaunas darba vietas. Līdz ar to jaunā pilsēta var dot lielu labumu cilvēkiem bez jebkāda kaitējuma dabai.
Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans, kas ir viens no galvenajiem karalistes plāna „Vīzija 2030” virzītājiem, Oksagonu uzskata par vienu no neatņemamām šī plāna sastāvdaļām. Pēc viņa domām, šī pilsēta – komplekss būs ekonomiskās izaugsmes un daudzveidības katalizators Neomā (NEOM) un karalistē. „Oksagona palīdzēs no jauna definēt pasaules pieeju rūpniecības attīstībai nākotnē, vienlaikus radot darbavietas un aizsargājot vidi, kā arī nodrošinot Neomas izaugsmi. Tā sniegs ieguldījumu Saūda Arābijas reģionālajā tirdzniecībā un komercijā un palīdzēs radīt jaunu fokusa punktu globālajām tirdzniecības plūsmām. Esmu gandarīts, ka uzņēmējdarbība un attīstība ir sākusies, un mēs ar nepacietību gaidām pilsētas strauju paplašināšanos,” teikts kroņprinča paziņojumā.
Oksagonai jākļūst par pārmaiņu pionieri
Aptverot lielu teritoriju nākotnes Neomas dienvidrietumu stūrī, Oksagonas galvenā pilsētvide ir centrēta ap integrēto ostu un loģistikas centru, kurā atradīsies lielākā daļa pilsētas paredzamo iedzīvotāju. Unikālais astoņstūra dizains samazina ietekmi uz vidi un nodrošina optimālu zemes izmantošanu, bet pārējā daļa ir atvērta, lai saglabātu 95 % dabiskās vides. Pilsētas noteicošā iezīme ir pasaulē lielākā peldošā struktūra, kas kļūs par Neomas Zilās ekonomikas centru un sasniegs ilgtspējīgu izaugsmi.
Kā uzskata NEOM projekta izpilddirektors Nadhmi Al Nasrs, redzot Oksagonu un tās attīstību, notiks būtiskas pārmaiņas pasaules skatījumā uz ražošanas centriem. Tas, kas šīs pilsētas būvniekus iedrošina, ir ieraudzītais viņu partneru entuziasms, kuri ir izrādījuši dedzību uzsākt savus projektus Oksagonā. Viņš domā, ka šie pārmaiņu pionieri dibinās rūpnīcas, kas aprīkotas ar jaunākajām mākslīgā intelekta tehnoloģijām, lai sasniegtu šajā laikmetā nozīmīgāko lēcienu, kas pārtaps Ceturtajā industriālajā revolūcijā. Tāpat kā Līnija, arī Oksagona būs visaptveroša izziņas pilsēta, kas saviem iedzīvotājiem nodrošinās izcilu dzīves kvalitāti.
Oksagonas projekts paredz izveidot pasaulē pirmo pilnībā integrēto ostu un piegādes ķēdes ekosistēmu, kas nākotnē iekļausies Neomā. Ostas, loģistikas un dzelzceļa piegādes iekārta tiks apvienota, nodrošinot pasaules līmeņa produktivitātes līmeni ar nulles oglekļa emisiju līmeni, nosakot globālus etalonus tehnoloģiju ieviešanā un vides ilgtspējībā.
Pagaidām vēl ir daudz nezināmo, kas saistās gan tieši ar Oksagonu, gan visu Neomas projektu. Piemēram, nav zināms, ar kādu tehnoloģiju palīdzību Oksagona tiks noturēta virs ūdens, cik projekts izmaksās, kā arī laiks, kad paredzēts pabeigt plānoto grandiozo objektu būvniecību. Zināms gan, ka darbi pie kroņprinča Muhameda bin Salmana projektiem, lai gan pandēmijas dēļ aizkavēti, turpinās joprojām. Un, ņemot vērā gan kroņprinča plašās iespējas un ambīcijas, gan to, ka veiksme šo projektu iemiesošanā tiešā mērā var ietekmēt kroņprinča politiskos panākumus nākotnē, jādomā, ka šie pārsteidzošie, apjomīgie un futūristiskie risinājumi galu galā arī pārtaps realitātē.