Saūda Arābijas nākotne - pilsēta Neoma

Saūda Arābijas nākotne - pilsēta Neoma

Pagājis jau nepilns gads kopš brīža, kad ziņojām par projektu “Līnija”. Ja sākotnēji to varēja salīdzināt ar utopisku sapni, tad šobrīd projekts jau uzņēmis aktīvu gaitu, kā arī skaidrāk iezīmējis savas aprises.

Neom līdz 2026. gadam varēs uzņemt 450 000 cilvēku, bet līdz 2045. gadam - deviņus miljonus. Tā vietā, lai izmantotu automašīnas kā ikdienas transportu, iedzīvotāji sēdīsies bezpilota lidaparātu taksometros, bet mājās uzkopšanu atstās robotu ziņā. Par visiem transporta pakalpojumiem, restorāniem un loģistiku rūpēsies roboti, kurus darbinās atjaunojama enerģija no saules, vēja un pat viļņiem. Neoma būs oglekļa neitrāla pilsēta. 170 kilometru brauciens no viena pilsēta gala līdz otram aizņems vien divdesmit minūtes. Vai viss patiesībā ir tik skaisti kā tas varētu šķist? Kas vēl sagaidāms Saūda Arābijas nākotnes pilsētā Neoma? 

Reklāma un investīcijas

Nenoliegsim, ka mūsdienās reklāmas izdevumiem tik tērēti milzum lieli līdzekļi. Mārketinga eksperts Dr. Endrjū Hjūzs no Austrālijas Nacionālās universitātes lēš, ka uzņēmums, kas nodarbojās ar Neomas reklamēšanu, varētu tērēt aptuveni 100 000 USD dienā, lai reklamētu projektu auditorijai Austrālijā. Bet kādēļ Austrālija Saūda Arābijai ir tik vilinoša? Tāpēc, ka ir nepieciešamas investīcijas. Austrālijas uzņēmēji ir tieši kā radīti, lai finansiāli palīdzētu projekta tapšanā. Protams, ka partnerattiecības ir tikpat svarīgas. Reklāmas galvenokārt balstītas uz Saūda Arābijas parādīšanu pilnīgi citā gaismā. Nenoliegsim, pirmās domas, kuras iešaujas prātā - nauda, dārgās automašīnas un debesskrāpji, slava, vīriešu dominance un pārākums. Reklāmas uzdevums ir parādīt Saūda Arābiju kā vietu, kurā pastāv cilvēktiesības un dzīve šeit ir savādāka nekā ierastie stereotipi. 

Saūda Arābija gadu desmitus ir paļāvusies uz savu melno zeltu – naftu, taču “likt likmes uz vienu zirgu”, uz ienākumiem no naftas un gāzes pārdošanas kļūst neilgtspējīgi, jo klimata pārmaiņu pasākumi pieaug un resursi izsīkst. Tāpēc nu ir pienācis laiks kļūt par tūristu iecienītu un populāru galamērķi. Jaunā pilsēta Neoma atrodas vien 6 stundu lidojuma attālumā no apmēram 40 procentiem visu pasaules valstu. Piekritīsiet, iespaidīgs galamērķis?

Ekspertu kritika

Viens no ekspertu izteiktajiem viedokļiem ir par platību, kāda tiek atvēlēta uz vienu iedzīvotāju. Ņemot vērā projekta kopējo platību, tas nozīmē mazāk nekā 4 kvadrātmetrus uz vienu iedzīvotāju. Projekts sevi reklamē kā nulles oglekļa emisiju pilsētu, zaļāku un videi draudzīgāku dzīvi, taču būvniecības procesā radītais piesārņojums un mērķi rada nopietnas bažas par to, kā projekta būvniecība ietekmēs vidi. Pēc Jaundienvidvelsas skolas vadītāja Filipa Oldfīlda teiktā, šāda projekta būvniecībai izmantotie materiāli radīs aptuveni 1,8 miljonus tonnu oglekļa emisiju. Tas ir vairāk nekā daudzu Eiropas valstu ikgadējās oglekļa emisijas. Diemžēl pat ar mūsdienu tehnoloģijām nav iespējams panākt oglekļa neitralitāti tik apjomīga projekta sakarā. Runājot par bioloģisko daudzveidību, pilsētas robežas tiks nodalītas ar 500 metru augstu spoguļa sienu. Tuksneša vidū spoguļi? Tas būtiski ietekmēs dzīvnieku un putnu migrāciju, kā arī populācijas skaita samazināšanos. 

Āzijas olimpiskās spēles Neomā

Āzijas olimpiskās spēles ir starptautiskas daudzu ziemas sporta veidu sacīkstes, kas notiek ik pēc 4 gadiem. Tajās piedalās sportisti no Āzijas valstīm. Saūda Arābija ir pieteikusies uzņemt 2029. gada Āzijas ziemas spēles savā plānotajā megapilsētā Neomā, jo tā aizvien aktīvāk cenšas palielināt savu klātbūtni starptautiskajā sportā. Ja Saūda Arābijai izdosies saņemt akceptu par spēļu rīkošanu, tā būtu pirmā Tuvo Austrumu un arābu valsts, kas to būs izdarījusi kopš brīža, kad pirmās spēles notika Japānā 1986. gadā. Sacensības tiktu rīkotas Trojenas kalnos, kurā plānots slēpošanas kūrorts, kas būs atvērts visu gadu. Tātad, Neomā varēs slēpot arī vasarā!

Neoma viennozīmīgi ir nākotnes pilsēta ar ambīcijām, bet, vai viss ir tik skaisti kā varētu šķist? Lai radītu nulles oglekļa emisiju pilsētu, nepieciešamas milzīgas investīcijas, kā arī ražošanas un pilsētas būvēšanas laikā tiks radīts nesamērīgi liels piesārņojums. Turpināsim sekot līdzi projekta aktualitātēm!

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums