Slavenību privāto lidmašīnu kaitīgā ietekme uz apkārtējo vidi

Slavenību privāto lidmašīnu kaitīgā ietekme uz apkārtējo vidi

Avio kravu pārvadājumi ir lielisks veids, kā ātri un ērti nosūtīt nelielas kravas! Tāpat ir ar privātajām lidmašīnām, kuras neilgā laikā spēj nogādāt cilvēkus tūkstošu kilometru attālumā.

Pirmās domas, kuras iešaujas prātā – dārgi, slavenības, bagāti cilvēki, ātra pārvietošanās. Bet ir viens “bet”, vai aizdomājāties, ka privātā lidmašīna rada nesamērīgi daudz izmešu, ja parēķinām uz vienu cilvēku? Protams, ka lielās pasažieru lidmašīnas arī tos rada, taču tās pārvadā ievērojami vairāk pasažierus, kas nozīmē, ka izmešu daudzums sadalās uz visu šo lidmašīnā esošo cilvēku daudzumu. Turpretim privātā lidmašīna – vien uz dažiem cilvēkiem. Rezultātā mēs iegūstam milzīgu kaitīgo CO2 daudzumu, ja tas tiek rēķināts uz vienu cilvēku. Pavisam nesen pasaules bagātākais cilvēks Īlons Masks veica vienu no visu laiku īsākajiem lidojumiem – 9 minūtes, ieskaitot pacelšanos un nolaišanos. Ja jums būtu privātā lidmašīnā, vai jūs lidotu 9 minūtes? 

Vairāki sociālo tīklu lietotāji sašutuši par pasaulē bagātākā cilvēka Īlona Maska rīcību, veicot 9 minūšu lidojumu pāri Kalifornijai. Lidojums notika no Sanfrancisko uz Sanhosē, kas ir Caltrain - Kalifornijas piepilsētas dzelzceļa līnijas - piecu pieturu attālumā. Varētu šķist – bagāts dara kā grib. Taču bažas izraisa nevis pats pārvietošanās veids, bet gan rūpes par ekoloģiju. Vai tiešām vajadzētu pārvietoties ar lidmašīnu, ja tās lidojums nav pat 10 minūtes? Lidmašīnām viena no videi nedraudzīgākajām procedūrām ir tieši pacelšanās un nolaišanās, jo tajā mirklī tiek vairāk patērēta degviela. Saistībā ar Īlonu Masku nesen parādījās ziņas, ka viņš kādam 19 gadus vecam jaunietim piedāvājis dāsnu atlīdzību, lai viņš slēgtu "Twitter" kontu, kas izseko miljardiera privātos lidojumus. Konta "Elon Musk's Jet" īpašniekam piedāvāti pieci tūkstoši ASV dolāru, taču Masks saņēmis atbildi, ka jaunietis vēlas saņemt 50 tūkstošus ASV dolāru. Tālākas ziņas nav sekojušas. 

 

TOP 5 slavenības, kas 2022. gadā radījušas visvairāk kaitīgos izmešu

 1. Teilore Svifta

Pētījumi atklāj, ka Svifta ir 2022. gada videi nedraudzīgākā slavenība, kas piesārņojusi gaisu ar privātajiem lidmašīnu reisiem. Kopš janvāra lidmašīna kopumā ir veikusi 170 lidojumus, lidojot 22 923 minūtes jeb 15,9 dienas. Jāatgādina, ka dziedātājai šogad nav bijušas koncerttūres. Lidmašīnas vidējais lidojuma laiks ir 80 minūtes un vidēji 160 kilometri vienā lidojumā. Viņas kopējās lidojumu emisijas gadā ir 8293,54 tonnas jeb 1184,8 reizes vairāk nekā vidējā cilvēka kopējās gada emisijas . Teilores īsākais reģistrētais lidojums 2022. gadā bija 36 minūtes, lidojot no Misūri uz Nešvilu.

 2. Floids Meivezers

Boksa leģenda Floids Meivezers ieņem godpilno otro vietu videi nedraudzīgākajā topā, šogad saražojot 7076,8 tonnas CO2 no sev piederošās privātās lidmašīnas. Tas ir 1011 reizes vairāk nekā vidusmēra cilvēks gadā. Viņa lidmašīna ir uzkrājusi visvairāk lidojumu nekā jebkura cita slavenība šajā sarakstā. Līdz šim tā veikusi 177 lidojumus. Īsākais Meivezera reģistrētais lidojums bija 10 minūtes. Nolaižoties Lasvegasā tika saražota apmēram 1 tonna CO2. 

 3. Šons Korijs Kārters

Reperis labāk pazīstams ar savu skatuves vārdu Jay-Z. Viņam piederošā privātā lidmašīna šogad ir veikusi 136 lidojumus, izdalot 6981,3 tonnas CO2. Tas ir 997,3 reizes vairāk nekā vidusmēra cilvēka gadā radītās emisijas. Tāpat kā Teilore, arī Jay-Z pašlaik neatrodas turnejā, un viņa vidējais lidojuma laiks ir nedaudz vairāk par stundu. Īsākie lidojumi bijuši apmēram 30 minūtes - no Ņūdžersijas uz Bostonu un no Ziemeļkarolīnas uz Ohaio. 

 4. Alekss Rodrigess

Alekss ir profesionāls amerikāņu beisbolists un ir ceturtais lielākais CO2 privāto lidmašīnu “grēkotājs”. Viņa kontā pagaidām ir 5342,7 tonnas CO2, kas ir 763,24 reizes vairāk nekā vidējam cilvēkam gada laikā. Viņa īsākais lidojums bijis 34 minūtes. Kopš janvāra lidmašīna ir veikusi 106 lidojumus, vidēji gaisā pavadot apmēram 80 minūtes.

 5. Bleiks Šeltons

Mūsu top 5 noslēdzam ar amerikāņu kantrī mūzikas dziedātāju Šeltonu. Bleiks šogad ar savu privāto lidmašīnu ir veicis 111 lidojumus, gaisā pavadot apmēram 8 dienas. Viņa privātās lidmašīnas vidējais lidojuma laiks ir nedaudz vairāk par stundu. Līdz šim Bleika lidmašīna ir saražojusi 4495 tonnas CO2 , kas ir 642 reizes vairāk nekā vidējais cilvēks saražo visa gada laikā. Īsākais lidojums ilga 27 minūtes no Van Nuys lidostas Losandželosā uz Sandjego lidostu. 

 

Privātās lidmašīnas ir ātrākais cilvēkam pieejamais pārvietošanās līdzeklis, taču tās rada milzīgus un nesamērīgus CO2 izmešu daudzumus. Jau iepriekš bijām vēstījuši, ka lidmašīnas ir viens no videi draudzīgākajiem risinājumiem, bet tikai tādā gadījumā, ja tās ir pilnas ar pasažieriem un kravu. Lidosim samērīgi un videi draudzīgi!

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums