Traktortehnikas vadīšana ar B kategorijas autovadītāja apliecību
Mēs visi noteikti esam redzējuši kādu lauksaimniecības uzņēmumu vai tīrumu, kuru apstrādā un uztur dažāda lauksaimniecības tehnika. Auto kravu pārvadājumi ir neatņemama lauksaimniecības nozares sastāvdaļa.
Mazos traktorus iespējams piegādāt kravas automašīnā, izmantojot tenta piekabi, savukārt lielāku traktoru vai kombainu piegādei izmanto speciālas platformas un treilerus. Bet, vai bijāt aizdomājušies – atkarībā no tehnikas īpatnībām un specifikācijām, lauksaimniecības tehnikas un traktoru vadītājiem ir nepieciešams iegūt līdz pat piecām traktortehnikas kategorijas apliecībām. Lai šādas kategorijas iegūtu, lauksaimniekiem autoskolai nepieciešams samaksāt pat vairākus tūkstošus eiro. No 2023. gada 6. jūlija situācija ir mainījusies - ar B kategorijas tiesībām ļauts vadīt TR1 kategorijas traktortehniku.Likuma izmaiņu virzītājs bija biedrība “Zemnieku saeima”, kura nepieciešamību skaidroja ar darba spēka trūkumu reģionos. Iedomāsimies situāciju.. Saimniecība, kurā nepieciešams apstrādāt gan tīrumus, gan veikt dažādus citus saimnieciskos darbus, nepieciešams algot vairākus traktortehnikas vadītājus, kuriem ir speciālās kategorijas apliecības. Viss it kā liekās normāli, taču situācija laukos ir nedaudz savādāka. Lauksaimnieki lielākajā vairumā gadījumu atmaksā darbinieku traktortehnikas iegūšanas kursus, taču darbinieks pāris mēnešus nostrādā, un tad saņem labāku darba piedāvājumu, piemēram, ārzemēs. Darba attiecības tiek izbeigtas un lauksaimniekam vietā jāmeklē jauns, kvalificēts lauksaimniecības tehnikas vadītājs. Visbiežāk nepieciešams atkal finansēt traktortehnikas vadītāja apliecības ieguvi – nu jau jaunajam darbiniekam. Šo varētu raksturot ar diviem vārdiem - apburtais loks.
Lauksaimnieki jau tā šogad nonākuši neapskaužamā situācijā – dēļ lielā sausuma ziemāju kultūraugiem ražas samazinājums prognozējams līdz pat 50% apmērā, savukārt vasarāju sējumiem atsevišķos reģionos ražas zudums var sasniegt pat 90%, informējis biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. Taču jaunie traktortehnikas vadīšanas noteikumu kaut nedaudz, bet ļauj uzelpot, ja runājam par darba spēku lauksaimniecības nozarē.
Zemnieku saeimas virzītie un Saeimas apstiprinātie grozījumi Ceļu satiksmes likumā paredz, ka no 6. jūlija ar B kategorijas vadītāja apliecību var vadīt arī traktortehniku, proti, ar B, BE, C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D un DE kategorijas vadītāja apliecību var vadīt TR1 kategorijas traktortehniku. Tie ir maza un vidēja izmēra traktori, kuri paredzēti ikdienas darbu veikšanai, lauksaimniecības pašgājējmašīnas, komunālās mašīnas, ekskavatori un iekrāvēji ar pilnu masu līdz 7500 kilogramiem. Savukārt ar C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D un DE kategorijas apliecību var vadīt TR2 kategorijas traktortehniku. Tie ir visi traktori, buldozeri, ekskavatori, iekrāvēji lauksaimniecības un speciālās pašgājējmašīnas.
Latvija šajā jautājuma ne būt nav unikāla. Kaimiņiem lietuviešiem ar B kategorijas transportlīdzekļa apliecību atļauts vadīt traktorus, kuru jauda nepārsniedz 60kw, proti, mazos. Savukārt ar C1, C, C1E, CE, D, D1, DE vai D1E atļauts sēsties pie lielāku traktoru stūres, kā arī vadīt kombainus. Dānijā, Zviedrijā, Islandē un Somijā ar B kategorijas apliecību iespējams vadīt dažādus traktorus, kombainus, ekskavatorus un teleskopiskos iekrāvējus.
Lauksaimniecības nozare ir vitāli svarīga, lai spētu nodrošināt gan dažādu graudu un izejvielu, gan pārtikas esamību valstī. Jaunie traktortehnikas vadīšanas noteikumi ievērojami atvieglos darba roku esamību reģionos, kā arī sniegs plašākas darba iespējas. Ievērojams atvieglojums būs arī lauksaimniecību īpašniekiem – vienkāršu darbu veikšanai nebūs nepieciešams algot tehnikas vadītāju ar vairākām traktortehnikas vadītāja kategorijām.