Valstu patiesais izmērs jeb reālā pasaules karte

Valstu patiesais izmērs jeb reālā pasaules karte

Pastāv vairāki desmiti karšu veidi, taču ikdienā visbiežāk izmantojam tradicionālo 2D pasaule attēlojumu. Liela daļa, iespējams, nemaz nezina, ka pasaules karte, kuru redzam, piemēram, Google Maps, patiesībā neataino reālo situāciju un rada maldīgu priekštatu par dažādu valstu izmēriem. 

Maldīgo priekštatu mums ierastajās kartēs rada konkrētās valsts atrašanās vieta attiecībā pret ekvatoru. Tieši šī iemesla dēļ tādas vietas kā Antarktīda un Grenlande izskatās daudz lielākas, nekā patiesībā. Lai gan pastāv aptuveni 40 dažādu veidu karšu projekcijas, tradicionālā pasaules karte joprojām tiek izmantota visvairāk tās ērtības un vienkāršības dēļ. Visas pasaules kartes attēlo vienu un to pašu planētu Zemi, taču caur atšķirīgu perspektīvu.  

Būtībā neproporcionālais valstu attēlojums nemaina faktus par valstu izmēriem skaitļos, taču rada visai maldīgu iespaidu par valstu izmēriem. Praktiski 100% pasaules kartes ir neprecīzas, vai satur gan būtiskas, gan ne tik būtiskas kļūdas.

Valstu patiesais izmērs

Grenlande kartē izskatās tikpat liela kā Āfrika. Taču patiesībā Āfrika ir aptuveni 15 reizes lielāka par Grenlandi. Maldīgais priekštats izveidojies, pateicoties Merkatora projekcijai. Tātad, kā izskatās reālā pasaules karte? Lai parādītu, cik nepareiza ir mūsu izpratne par valstīm pēc lieluma, vietne ar nosaukumu thetruesize.com ļauj pārvietot valstis dažādās vietās - tas palīdzēs saprast valstu patieso lielumu. Viens no neprecīzākajiem attēlojumiem ir Krievija – šķiet, ka tā aizņem teju pus pasauli, taču tā nav patiesība. 

Pasaules kartes vēsture

Trīsdimensiju pasaules ievietošana divdimensiju kartē bija liels izaicinājums agrīnajiem kartogrāfiem. Flāmu ģeogrāfs un kartogrāfs Džerards Merkators nāca klajā ar risinājumu visprecīzākajai pasaules kartei. Starptautiskie kravu pārvadājumi nu bija iespējami. 1569. gadā viņš izstrādāja atlantu, ko varēja precīzi izmantot dažādām vajadzībām. Taču bija arī negatīvais aspekts – šī sistēma un novietojums izkropļoja objektu izmēru atkarībā no stāvokļa attiecībā pret ekvatoru. 

Fakti par neproporcionāliem valstu attēlojumiem kartē

  • Brazīlija reālajā pasaulē ir pat piecas reizes lielāka par Aļasku, taču kartēs abi apgabali ir līdzīgi.
  • Kartē Grenlande ir gandrīz tikpat liela kā Āfrika, bet reālajā pasaulē Āfrika ir gandrīz 15 reizes lielāka.
  • Antarktīda kartēs vienmēr ir parādīta kā milzīga teritorija, taču patiesība ir tāda, ka tas ir trešais mazākais kontinents .
  • Madagaskara ir aptuveni divas reizes lielāka nekā Lielbritānija, taču kartēs tās ir attēlotas vienādā izmērā.
  • Āfrikā ietilptu 3 Kanādas

 

Pasaules karte kā politisks instruments

Viena no galvenajām problēmām ir tā, ka atsevišķas valstis var šķist nedabiski lielas, spēcīgas un biedējošas. Mūsdienās neproporcionālās pasaules kartes ir iestrādājušās Rietumu iztēlē, kas kalpo kā spēcīgs propagandas instruments. Lielai daļai izveidojies maldīgs priekštats, ka pasaule pieder viņiem, jo pēc pirmā acu uzmetiena tā aizņem teju pus pasaules. Krievija izskatās milzīga, ja to salīdzina ar pārējo Eiropu. Taču patiesība ir savādāka. 

Lai vai kā tiktu attēlota konkrētā valsts, faktus skaitļos tas nemaina. Katrai valstij ir savi, starptautiski atzītie robežu garumu. Vien attēlojums kopējā pasaules kartē var atšķirties. Nākamreiz, kad sanāk palūkoties uz kādu no pasaules kartēm, padomā, vai tā tiešām ir pareiza?  

Līdzīgie raksti

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums