Zivju miltu pārvadājumi
Pasaulē pastāv daudz un dažādu miltu veidu, ko iegūst pārstrādājot dažādas izejvielas. Lai cik dīvaini varētu šķist, pastāv arī zivju milti. Zivju miltus pasaule izmanto jau sen. Līdz 1910. gadam zivju miltus galvenokārt izmantoja kā mēslojumu, taču pakāpeniski cilvēki saprata, ka tā ir lieliska un lēta barība dzīvniekiem fermās.
Lai cik process varētu šķist vienkāršs, patiesībā produkta uzglabāšana un transportēšana ir sarežģīts process, kam ir nepieciešamas speciālas zināšanas, pieredze un dažādas atļaujas un sertifikāti.
Kas ir zivju milti, kā tos iegūst?
Zivju milti ir komerciāls produkts, kas izgatavots no zivīm un kauliem, kā arī subproduktiem no apstrādātām zivīm. Tas ir brūns pulveris, ko iegūst, izvārot zivi vai zivju putraimus, pēc tam tos samaļot. Zivju miltus var izgatavot no gandrīz jeb kura veida jūras veltēm, bet parasti tos ražo no savvaļā nozvejotām, mazām jūras zivīm, kas satur lielu kaulu un eļļas daļu, un parasti uzskata, ka tās nav piemērotas tiešai lietošanai pārtikā. Zivis, kas nozvejotas tikai zivju miltiem, tiek sauktas par “rūpnieciskām”. Citi zivju miltu avoti ir no citas zvejniecības piezvejas un no dažādu jūras produktu, kas paredzēti tiešai lietošanai pārtikā, apstrādes laikā (zivju atkritumi vai subprodukti) gatavotu atgriezumu blakus produktiem. Zivju miltu pagatavošanā var izmantot praktiski jebkuras zivis.
Zivju miltu transportēšana – uzmanību, viegli uzliesmojošs!
Viens no galvenajiem transportēšanas riskiem ir saistīts ar temperatūras paaugstināšanos. Tas lielā mērā ir saistīts ar pārvadāšanas procesu jūras konteineros, ko izraisa laika apstākļi un paši jūras apstākļi brauciena laikā. Sliktos apstākļos tas izraisa neoksidēto tauku daļiņu eksponēšanos un sāk oksidācijas procesu. Ja antioksidanta nogulsnējums tiešā tuvumā ir pietiekams, siltuma ģenerēšana ar oksidēšanas procesu tiks aizkavēta un nekādi bojājumi nenotiks. Ja tuvumā nebūs pietiekami daudz antioksidantu vai to, kas tiek ātri patērēts, temperatūra paaugstināsies līdz degšanas punktam, kas kravu pilnībā sabojās. Ir arī citi faktori, kas var veicināt karsēšanās faktoru :
- Nepietiekams ražošanas process
- Nepietiekama antioksidanta lietošana
- Antioksidanta neefektīva vecuma vai atšķaidīšanas dēļ
- Nepareiza novietošana
- Pārvadājumi kuģos ar bojātām kravas ventilācijas sistēmām
- Kravas pārvadāšana beramkravu kuģos, kas rada pārmērīgi augstu novietojumu, tādējādi novēršot zemākajos slāņos radītā siltuma izkliedēšanu.
- Krava atrodas kuģī ilgāk par diviem mēnešiem.
- Jūras apstākļi.
Katrs no iepriekš minētajiem faktoriem ir sadalāms dažādās detaļās, kurām individuāli ir liela nozīme pārmērīgas karsēšanas vai sadegšanas cēloņu identificēšanā. Lai gan karsēšana varētu būt izplatīta kravas plašā teritorijā, faktiski sadedzināšana sākas vienā vai vairākos kontaktpunktos un izstarojas visos virzienos. Pašu zivju miltu degšana gan ir reta, lai gan to laiku pa laikam var redzēt, kad deg iepakojums. Zivju milti ātri atdziest, kad tie ir pilnībā atsegti. Ja notiek zivju miltu aizdegšanās ar atklātu liesmu, nepieciešams izvērtēt, kā labāk šo procesu apturēt, ūdens ir pēdējā un galīgā metode, jo ūdenī ir pietiekami daudz skābekļa, lai uzsāktu līdz šim neeksponēto tauku molekulu oksidēšanās procesu. Vienīgais veids, kā ierobežot zivju miltu sadegšanu, ir atrast siltuma centru un fiziski to aizvākt kopā ar kravu tuvākajā apkārtnē. Šī darbība ietver lūku vāku noņemšanu un rakšanu kravā, cik ātri vien iespējams. Cits risinājums ir slēgt ventilāciju un veikt visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka kravas telpa ir noslēgta pēc iespējas ciešāk, un pielāgot CO2, lai skābekļa saturs telpā samazinātos līdz 2%. Karsēšanas iespēja samazinās, ja mitruma saturs ir no 6% līdz 12% un tauku saturs nepārsniedz 11% līdz 15% zivju miltiem, kas satur antioksidantu. Zivju miltiem, kas satur vairāk par šiem mitruma un tauku procentiem, pirms nosūtīšanas būtu nepieciešams atvēlēt vairāk laika žāvēšanas periodā. Miltiem jābūt gataviem vismaz 21 dienu pirms nosūtīšanas, bet ne ilgāk kā sešus mēnešus. Miltu temperatūra iekraušanas laikā nedrīkst pārsniegt 37,5 °C.
Transportēšanas procesā noderīgi zināt.
No Eiropas un Skandināvijas valstīm zivju milti lielos apjomos ceļo bez antioksidanta. Ja preces tiek transportētas bez taras no Dienvidamerikas, Āfrikas vai Āzijas valstīm, pastāv neliels risks, ja tiek pievienots antioksidants, bet, ja tās tiek novietotas dziļā vietā ar sliktu ventilāciju bez antioksidanta, to var ietekmēt pašoksidācija. Ja iekraušana notiek maisos, parasti tā tiek veikta, izliekot maisus divās kuģa rindās tā, lai mutes atrastos rindu vidū, atstājot ventilācijas kanālu vismaz 20 cm no katras rindas. Ventilācijas kanāli, kas jātur atvērti, izmantojot pacēlājus. Dažos Dienvidamerikas un Āzijas apgabalos zivju milti tiek uzglabāti atklātā vidē, kur mitrumu var absorbēt no atmosfēras, kas ir augstāka par normālo līmeni. Ūdens bojājumi, ja tie ir smagi, var ietekmēt brīva amonjaka izdalīšanos, kā arī spēcīgu karsēšanu, spiedienu vai sliktu ventilāciju. Visiem zivju miltu sūtījumiem ir pievienots pirms nosūtīšanas sertifikāts, kurā jāuzrāda ražošanas datumi un ziņas par taukiem, mitrumu, antioksidantu saturu un temperatūru iekraušanas laikā. Šie dokumenti būtu jānovēro, lai noteiktu kravas piemērotību pārvadājumiem.
Zivju miltus parasti piedāvā nosūtīšanai stabilizētā veidā, bet var piedāvāt arī nestabilizētu formu. Sūtīšanas ieteikumi var atšķirties atkarībā no ražotāja. Noteikumi pieprasa, lai kravas temperatūra katrā kravas telpā tiktu uzraudzīta visā reisa laikā. To var veikt tikai tad, ja tiek uzstādīti attālināti nolasīšanas sensori, sensorus parasti uzstāda divos vai trīs līmeņos - apakšējā līmenī un vienu vai divus līmeņus pārējā telpā, atkarībā no attiecīgo telpu dziļuma. Katrā līmenī tiek izkliedēti četri līdz astoņi sensori atkarībā no kravas telpu šķērsgriezuma laukuma. Ir iespējama temperatūras paaugstināšanās (iespējams, līdz pat 3 –4 °C), kas reģistrēta no dažiem sensoriem, uzsākot braucienu, pēc kura temperatūra stabilizējas. Šai situācijai nav jāizraisa bažas. Ja tomēr viena vai vairāku sensoru temperatūra pārsniedz 40 °C un turpina paaugstināties, jāveic savlaicīgi pasākumi, lai noslēgtu attiecīgos lūku pārsegus, izmantojot blīvēšanas lenti un vajadzības gadījumā plastikāta blīvēšanas vai cementa metodi. Šajā posmā būtu jāņem vērā hermetizējošās ventilācijas atveres. Īpašnieki un fraktētāji jāinformē par temperatūras rādītājiem un viņu ieteikumiem vai norādījumiem. Jebkurā gadījumā jāievēro sniegtās instrukcijas! Ja kāds temperatūras sensors norāda kravas temperatūru, kas pārsniedz 55 °C, kravas telpa un jebkura savstarpēji savienojoša kravas telpa ir efektīvi jānoslēdz un CO2 jāinjicē, kā noteikts CO2 sistēmas uzstādītāju ugunsdzēsības rokasgrāmatā. Injekcija jāveic lēni 24 stundu laikā.
IMDG kodekss - Starptautisko bīstamo kravu kodekss, starptautiskas vadlīnijas drošai bīstamu kravu vai bīstamu materiālu pārvadāšanai. Ar antioksidantu apstrādātus zivju miltus klasificē kā spontāni uzliesmojošus (4.2. klase – ANO Nr. 1374 ar grozījumiem 20 –82), savukārt ar antioksidantu neapstrādātus zivju miltus klasificē kā dažādas bīstamas vielas (9. klase – ANO Nr. 2216 ar grozījumiem Nr. 24 –86). IMDG kodekss nosaka, ka zivju miltu mitruma saturam jāsvārstās no 5% līdz 12%, savukārt ar antioksidantu apstrādāto zivju miltu tauku saturs nedrīkst pārsniegt 12%, bet ar antioksidantu apstrādāto zivju miltu tauku saturs nedrīkst pārsniegt 15% no svara.
- Noteikumi Zivju miltu pārvadājumiem konteineros :
- Iekārtas tiek iepakotas maksimālajā tilpumā (jo mazāks ir gaisa daudzums, jo mazāks ir spontānas aizdegšanās risks).
- Tvertņu durvīm jābūt aizzīmogotām ar pašlīmējošu lenti (lai samazinātu iespējamo gaisa iekļūšanu).
- Konteineri jāglabā pieejamā vietā un ne mazāk kā 6 metrus no jebkura siltuma avota.
- Jāveic ikdienas kārtējās apskates.
- Ir izpildīti visi pārējie noteikumi, kas uzskaitīti IMDG kodeksā
Zivju miltu pārvadāšanai un uzglabāšanai ir nepieciešamas speciālas atļaujas. Dzīvnieku produktu apriti, transportēšanu un uzglabāšanu regulē attiecīgās regulas un noteikumi. Droša, pārdomāta un profesionāla produktu pārvadāšana ir priekšnoteikums, lai krava galamērķī nonāktu nesabojāta un derīga paredzētajam mērķim. Uztici savu pārvadājumu mums – sava aroda profesionāļiem!