Kas ir CFR incoterms jeb Cost and Freight?

Cost and Freight jeb CFR incoterms ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. CFR Incoterms noteikumiem tika pievienots 1990. gadā, līdz tam tas bija pazīstams ar saīsinājumu C&F. Šis veids var tikt izmantots tikai jūras kravu pārvadājumos. Tajā pārdevējs nodrošina visas nepieciešamās darbības, lai preces tiktu nogādātas saņemšanas ostā. Tas nozīmē, ka preču pārdevējs uzņemas organizēt visus ar transportēšanu saistītos jautājumus līdz ostai, nodrošināt preču iekraušanu kuģī. Tāpat nepieciešams organizēt visas nepieciešamās izejošās muitas formalitātes (eksports), jāsedz termināla izmaksas iekraušanas ostā, kā arī cita nepieciešamā dokumentācija. CFR incoterms nosaka, ka preču pārdevējs organizē un apmaksā arī jūras kravu pārvadājuma izmaksas jeb fraktu. Savukārt pircējs sedz apdrošināšanas izmaksas, nodrošina preču izkraušanu no kuģa, muitošanas izmaksas (imports), termināla izmaksas saņemšanas ostā, kā arī preču piegādi līdz galamērķim. 

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Cost and Freight (CFR)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

 • Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
 • Organizēt preču nogādāšanu līdz ostai, kā arī veikt preču iekraušanu kuģī 
 • Transporta pakalpojumu izmaksas (frakts)
 • Sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports) 
 • Cita nepieciešamā dokumentācija
 • Termināla izmaksas iekraušanās ostā
Importētājiem

Importētājiem

 • Nodrošināt preču izkraušanu
 • Sakārtot muitas formalitātes (imports) 
 • Termināla izmaksas izkraušanās ostā
 • Apdrošināšana 
 • Transporta izmaksas līdz galamērķim

Atbildības sadale

Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preču pārdevējs preces ir novietojis uz kuģa klāja. Tas nozīmē, ka pēc preču novietošanas uz kuģa, dokumentu sagatavošanas un muitas formalitātes (eksports) izstrādes, ražotājs jeb preču pārdevējs nenes nekādu atbildību vai saistības. Turpmāko atbildību uzņemas pircējs jeb saņēmējs.

CFR incoterms piemērs

Pieņemsim, ka ASV bāzēts uzņēmums “Toys” vēlās iegādāties 20 000 mīkstās rotaļlietas no Dienvidkorejā bāzēta uzņēmuma “Teddy”. CFR incoterms paredz, ka preču pārdevējam jeb uzņēmumam “Teddy” nepieciešams rezervēt vietu uz kuģa, kā arī veikt frakta apmaksu. Preču pārdevēja uzdevums ir konkrētā datumā un laikā nodrošināt preču piegādi līdz ostai, kā arī veikt to iekraušanu kuģī. Preču pārdevējam nepieciešams veikt nepieciešamo dokumentāciju izstrādi, sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports), kā arī jāveic termināla apmaksa iekraušanās ostā. Kad preces novietotas uz kuģa, pārdevējs turpmāku atbildību neuzņemas. Šajā gadījumā CFR incoterms paredz, ka no šī brīža visas turpmākās izmaksas uzņemas pircējs “Toys”. Tās ir apdrošināšanas un termināla izmaksas izkraušanās ostā, muitas formalitātes (imports) un cita nepieciešamā dokumentācija. Tāpat pircējs nodrošina preču izkraušanu no kuģa un piegādi līdz galamērķim.

CFR priekšrocības

CFR zināmā mērā priekšrocības dod tieši preču pārdevējam. Lai gan ir jāsedz jūras kravu pārvadājuma izmaksas (frakta), atbildība par precēm noslēdzas tajā brīdī, kad tās ir novietotas uz kuģa. Tāpat preču pārdevējam nav jāuzņemas atbildība, ja preces tiek bojātas tranzīta laikā. Tāpat nav nepieciešams uztraukties par apdrošināšanu un muitas formalitātēm (imports). Tajā pat brīdī pircējam nav nepieciešams kārtot nepieciešamās muitas formalitātes (eksports), rezervēt un apmaksāt vietu kuģī (frakts), kā arī organizēt preču iekraušanu kuģī. 

CFR trūkumi

CFR nav izdevīgs importētājam. Pircējam nav lielas kontroles pār loģistikas procesiem – pārdevējs izvēlas kuģu līnijas, kuru tranzīta laiks un izmaksas atšķiras, taču apmaksa paliek pircēja pārziņā. CFR nosacījums paredz, ka atbildība tiek sadalīta brīdī, kad pārdevējs preces ir novietojis uz kuģa. Atbildību par tranzīta laikā bojātām precēm uzņemas preču saņēmējs. Šajā gadījumā pircējam var rasties papildus izmaksas, kas saistītas ar bojātu kravu. Svarīgi atcerēties, ka pircēja atbildība ir sakārtot ar apdrošināšanu saistītos jautājumus.

Vai CFR ir pareizā izvēle?

CFR incoterms var tikt izmantots tikai jūras kravu pārvadājumos. Tas ir izdevīgs tieši preču pārdevējam. Preču pārdevējs neuzņemas atbildību par precēm, ja tās tiek bojātas tranzīta laikā. Taču nepieciešams nodrošināt preču piegādi līdz ostai un to iekraušanu kuģī. CFR ir lieliski piemērots preču pārdevējam, jo tādā veidā ievērojami tiek samazināti riski. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai. 

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

 • P9.00 - 17.00
 • O9.00 - 17.00
 • T9.00 - 17.00
 • C9.00 - 17.00
 • P9.00 - 17.00
 • S -
 • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums