Kas ir CIF incoterms jeb Cost, Insurance and Freight?
Cost, Insurance and Freight jeb CIF incoterms ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. Šis veids var tikt izmantots tikai jūras kravu pārvadājumos. Tajā pārdevējs nodrošina visu nepieciešamo, lai preces tiktu nogādātas līdz pat saņemšanas ostai. Tas nozīmē, ka preču pārdevējs uzņemas organizēt visus ar transportēšanu saistītos jautājumus līdz pat galamērķa ostai, tāpat nepieciešams nodrošināt preču iekraušanu kuģī. Pārdevēja pienākums ir organizēt izejošās muitas formalitātes (eksports), jāsedz termināla izmaksas iekraušanas ostā, kā arī cita nepieciešamā dokumentācija. CIF incoterms nosaka, ka preču pārdevējs organizē un apmaksā arī jūras kravu pārvadājuma izmaksas jeb fraktu. Atšķirībā no CFR, pārdevējam nepieciešams sakārtot arī ar apdrošināšanu saistītos jautājumus. Ja Incoterms 2010 apdrošināšana paredzēja minimālo līmeni, tad šobrīd ir iespēja pārvadājumu apdrošināt arī par lielākām summām. Savukārt pircēja uzdevums ir nodrošināt preču izkraušanu no kuģa, segt muitošanas izmaksas (imports), termināla izmaksas saņemšanas ostā, kā arī preču piegādi līdz galamērķim.
Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Cost, Insurance and Freight (CIF)
Eksportētājiem
- Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
- Organizēt preču nogādāšanu līdz ostai, kā arī veikt preču iekraušanu kuģī
- Transporta pakalpojumu izmaksas (frakts)
- Sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports)
- Cita nepieciešamā dokumentācija
- Termināla izmaksas iekraušanās ostā
- Apdrošināšana
Importētājiem
- Nodrošināt preču izkraušanu
- Sakārtot muitas formalitātes (imports)
- Termināla izmaksas izkraušanās ostā
- Transporta izmaksas no ostas līdz galamērķim
Atbildības sadale
Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preces ir nogādātas galamērķa ostā. Tas nozīmē, ka tiklīdz kuģis ir pienācis ostā, ražotājs jeb preču pārdevējs nenes nekādu atbildību vai saistības. Turpmāko atbildību uzņemas pircējs jeb saņēmējs.
CIF incoterms piemērs
CIF incoterms nosaka lielāku atbildību tieši eksportētājiem jeb preču pārdevējiem. Nepieciešams uzņemties atbildību par preču nogādāšanu ostā, dokumentu un muitas formalitāšu (eksports) izstrādi, apdrošināšanu un preču novietošanu uz kuģa, taču tādā veidā tiek iegūta lielāka elastība attiecībā uz konkrēto pārvadājumu. Savukārt pircējam atliek vien organizēt preču izkraušanu galamērķa ostā, kārtot nepieciešamās muitas formalitātes (imports), kā arī organizēt preču nogādāšanu galamērķī. Eksportētājam šis pārvadājuma veids ir izdevīgākais, jo kravu klients varēs saņemt savā valstī brīdi, kad tiks veikta apmaksa par to. Kā vēl vienu no priekšrocībām var minēt, kuģu līniju izvēli – eksportētājs var izvēlēties to pakalpojumu sniedzēju, kas ir piemērotākais izmaksu vai piegādes ziņā.
CIF priekšrocības
Nepieciešams uzņemties atbildību par preču nogādāšanu ostā, dokumentu un muitas formalitāšu (eksports) izstrādi, apdrošināšanu un preču novietošanu uz kuģa, taču tādā veidā tiek iegūta lielāka elastība attiecībā uz konkrēto pārvadājumu. Savukārt pircējam atliek vien organizēt preču izkraušanu galamērķa ostā, kārtot nepieciešamās muitas formalitātes (imports), kā arī organizēt preču nogādāšanu galamērķī. Eksportētājam šis pārvadājuma veids ir izdevīgākais, jo kravu klients varēs saņemt savā valstī brīdi, kad tiks veikta apmaksa par to. Kā vēl vienu no priekšrocībām var minēt, kuģu līniju izvēli – eksportētājs var izvēlēties to pakalpojumu sniedzēju, kas ir piemērotākais izmaksu vai piegādes ziņā.
CIF trūkumi
CIF nosacījums paredz, ka atbildība tiek sadalīta brīdī, kad pārdevējs preces ir izkrāvis no kuģa. Atbildību par tranzīta laikā bojātām precēm uzņemas preču pārdevējs jeb eksportētājs. Šajā gadījumā tieši pārdevējam var rasties papildus izmaksas, kas saistītas ar bojātu kravu tranzīta laikā. Līdzīgi kā CFR gadījumā, pircējam šis incoterms nav tik izdevīgs kā eksportētājam, jo trūkst kontroles iespējas pār loģistikas procesiem, tai skaitā kuģu līniju izvēli, kas attiecīgi ietekmēs izmaksas un piegādes laiku.
Vai CIF ir pareizā izvēle?
CIF incoterms var tikt izmantots tikai jūras kravu pārvadājumos. Tas ir izdevīgs gan preču pārdevējam, gan pircējam, taču CIF gadījumā lielāku atbildību uzņemas tieši preču pārdevējs jeb eksportētājs. CFR ir lieliski piemērots preču saņēmējam, jo tādā veidā ievērojami tiek samazināts risks. Jāatceras, ka darījumi nereti norisinās vienlaicīgi, šādos gadījumos loģistikas jautājums labāk uzticēt profesionāļiem, kas uzturēs komunikāciju ar visām iesaistītajām pusēm un palīdzēs nokārtot pilnvaras un formalitātes. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.
Incoterms izvēle
Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai!