Kas ir CPT incoterms jeb Carriage Paid To?

Carriage Paid To jeb CPT incoterms ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. CPT vienotajiem Incoterms noteikumiem tika pievienots 1967. gadā.  Šis veids var tikt izmantots visos transporta veidos – jūra, sauszeme un gaiss. Pārdevēja jeb eksportētāja uzdevums ir nodrošināt visu nepieciešamo, lai preces tiktu nogādātas līdz pat saņemšanas ostai. Tas nozīmē, ka preču pārdevējs uzņemas organizēt visus ar transportēšanu saistītos jautājumus līdz pat galamērķa ostai, tāpat nepieciešams nodrošināt preču iekraušanu, organizēt izejošās muitas formalitātes (eksports), segt termināla izmaksas gan iekraušanas, gan izkraušanas ostā, kā arī sakārtot citu nepieciešamo dokumentācija. CPT incoterms nosaka, ka preču pārdevējs organizē un apmaksā arī jūras kravu pārvadājuma izmaksas jeb fraktu, kā arī veic preču izkraušanu no kuģa. Savukārt pircēja uzdevums ir segt muitošanas izmaksas (imports), kā arī organizēt preču piegādi līdz galamērķim. 

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Carriage Paid To (CPT)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

 • Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
 • Organizēt preču nogādāšanu līdz ostai, kā arī veikt preču iekraušanu kuģī 
 • Transporta pakalpojumu izmaksas (frakts)
 • Sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports) 
 • Cita nepieciešamā dokumentācija
 • Termināla izmaksas gan iekraušanās, gan izkraušanās ostā 
 • Organizēt preču izkraušanu galamērķa ostā
Importētājiem

Importētājiem

Atbildības sadale

Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preces ir nodotas saņēmējam. Tas nozīmē, ka pēc preču nodošanas saņēmējam, ražotājs jeb preču pārdevējs nenes nekādu atbildību vai saistības. 

CPT incoterms piemērs

Pieņemsim, ka Austrālijā bāzēts uzņēmums “Paper” vēlās iegādāties papīra iepakojumus no Ķīnā bāzētā uzņēmuma “Yellow Paper”. CPT incoterms paredz, ka preču pārdevējam jeb uzņēmumam “Paper” nepieciešams rezervēt vietu uz kuģa, kā arī veikt frakta apmaksu. Preču pārdevēja uzdevums ir nodrošināt konteinera piegādi līdz ostai, kā arī veikt to iekraušanu kuģī. Preču pārdevējam jeb eksportētājam nepieciešams veikt nepieciešamo dokumentāciju izstrādi, sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports), kā arī jāveic termināla apmaksa gan iekraušanās, gan izkraušanā ostā. Tāpat pārdevēja uzdevums ir nodrošināt preču izkraušanu no kuģa. Taču pircēja jeb importētāja uzdevums ir veikt kravas apdrošināšanu, muitas formalitātes (imports), kā arī segt piegādes izmaksas līdz galamērķim. Šajā gadījumā CPT incoterms paredz, ka tad, kad preces novietotas pircēja jeb uzņēmuma “Paper” organizētā transportā, pārdevēja atbildība beidzas. No šī brīža visas turpmākās izmaksas uzņemas pircējs. 

CPT priekšrocības

CPT incoterms nosaka lielāku atbildību tieši eksportētājiem jeb preču pārdevējiem. Nepieciešams uzņemties atbildību par preču nogādāšanu ostā, dokumentu un muitas formalitāšu (eksports) izstrādi, frakta apmaksu un preču novietošanu uz kuģa, taču tādā veidā tiek iegūta lielāka elastība attiecībā uz konkrēto pārvadājumu. Savukārt pircējam atliek vien sakārtot apdrošināšanu, sakārtot nepieciešamās muitas formalitātes (imports), kā arī organizēt preču nogādāšanu galamērķī.

‍CPT trūkumi

CPT nosacījums paredz, ka atbildība tiek sadalīta brīdī, kad pārdevējs preces ir izkrāvis no kuģa un nodevis pircējam. Atbildību par tranzīta laikā bojātām precēm uzņemas preču pārdevējs jeb eksportētājs. Šajā gadījumā tieši pārdevējam var rasties papildus izmaksas, kas saistītas ar bojātu kravu tranzīta laikā.  

Vai CPT ir pareizā izvēle?

CPT incoterms var tikt izmantots visos pārvadājuma veidos. Tas ir izdevīgs gan preču pārdevējam, gan pircējam, taču CPT gadījumā lielāku atbildību uzņemas tieši preču pārdevējs jeb eksportētājs. CPT ir lieliski piemērots preču saņēmējam, jo tādā veidā ievērojami tiek samazināts risks, taču piegādes termiņi lielā mērā atkarīgi no nosūtītāja jeb pārdevēja. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotāko nosacījumu tieši jūsu kravai. 

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

 • P9.00 - 17.00
 • O9.00 - 17.00
 • T9.00 - 17.00
 • C9.00 - 17.00
 • P9.00 - 17.00
 • S -
 • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums