Kas ir DAP incoterms jeb Place of Destination?
Place of Destination jeb DAP incoterms ir starptautiski noteikumi, kas regulē izmaksas un atbildību starp pircēju un pārdevēju. DAP ir viens no nesenākajiem Incoterms 2020 noteikumiem, kas būtiskas izmaiņas piedzīvoja 2010. gadā. Šie konkrētie nosacījumi paredz, ka pārdevējs ir atbildīgs par preci līdz tā nogādāta vietā, par kuru vienojas abas puses. Pārdevēja pienākumos ietilps gan preču iepakošana, muitas formalitātes eksportam, iekraušana un ar to saistītās izmaksas, pārvadājuma nodrošināšana līdz piegādes vietai. Savukārt, pircējs būs atbildīgs par izkraušanu, importa muitas procedūru un nogādāšanu sev nepieciešamajā galamērķī.
Šis ir viens diviem incoterms veidiem, kas paredz lielāko atbildības daļu tieši pārdevēja pusei, to izmanto uzņēmumi, kas vēlās nodrošināt saviem klientiem augstākā līmeņa servisu, otrs ir DDP.
Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Place of Destination (DAP)
Eksportētājiem
- Preču iepakošana un marķēšana atbilstoši prasībām
- Organizēt preču nogādāšanu līdz ostai, kā arī veikt preču iekraušanu kuģī
- Eksporta formalitāšu kārtošana un izmaksas
- Piegādes izmaksas līdz izkraušanās ostai
- Visas ar uzkraušanu un pārbaudēm saistītās izmaksas
Importētājiem
- Preču izkraušana galamērķī
- Muitas (imports) formalitāšu kārtošana un izmaksas
- Piegāde līdz galamērķim
Atbildības sadale
Eksportētājam DAP incoterms nozīmē uzņemties atbildību tik pat kā par visu pārvadājumu. Tas nozīmē, ka pārdevējs jeb eksportētājs atbild gan par preču iepakošanu, eksporta muitas formalitāšu kārtošanu, iekraušanu un pārvadājumu. Eksportētāja pārziņā ir arī transporta izvēle, jo DAP incoterms paredzēts visiem transporta veidiem. Atbildība tiek nodota mirklī, kad prece ir jāizkrauj – tad tā pāriet pircēja pusē, iekļaujot izkraušanas izmaksas. Lai arī DAP incoterms noteikumi nosaka, ka apdrošināšana nav obligāta nevienai no pusēm, praksē nereti šīs izmaksas uzņemas eksportētājs, lai samazinātu savus riskus.
DAP incoterms piemērs
ASV uzņēmums “Creative Couture” pārdod savu produkciju Latvijas uzņēmumam “Made”, abi uzņēmum vienojas par DAP incoterms nosacījumiem. Uzņēmums “Creative Couture” kravu uz Latviju sūtīs pa jūru. Tas nozīmē, ka pārdevējs apmaksās transportu no savas noliktavas līdz ostai ASV un līdz Rīgas ostai. Ja šī pārvadājuma laikā prece tiks sabojāta, par radītajiem zaudējumiem maksās eksportētājs – “Creative Couture”. Eksportētājs ir sakārtojis visas muitas formalitātes, kas nepieciešamas preču eksportam, apmaksājis uzkraušanās ostas izmaksas un nodokļus. Kad krava būs ieradusies Rīgā, tad uzņēmums “Made” pārņem visu atbildību par precēm, veic importa muitas formalitātes, nomaksā nodokļus un nodevas un preci izkrauj un nogādā sev nepieciešamajā galamērķī.
DAP priekšrocības
Viena no galvenajām priekšrocībām importētājam ir tā, ka atbildība pārvadājuma laikā par precēm ir eksportētāja pārziņā. Līdz ar to visi riski, kas saistīti ar preču zaudēšanu vai bojājumiem ir pārdevēja pārziņā. Nozares eksperti norāda, ka šie noteikumi ir visizdevīgākie gadījumos, ja precei ir augsta vērtība un tiek pirkta regulāri.
DAP trūkumi
Vai DAP ir pareizā izvēle?
Izvērtēt atbilstošāko incoterms noteikumus katrā situācijā ir izaicinošs uzdevums. DAP ir populāra izvēle tieši starp importētājiem, kas vēlas vienkāršot loģistikas procesus, no otras puses tie ir gana pievilcīgi arī eksportētāju pusei, jo nodrošina kontroli pārvadājuma nosacījumiem.
Kopumā šie noteikumi ir piemēroti dažādu izmēru uzņēmumiem, jo noņem atbildību par eksporta formalitātēm un kravu pārvadājumiem. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.
Incoterms izvēle
Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai!