Kas ir DPU incoterms jeb Delivered at Place Unloaded?

DPU incoterms ir noteikumi, kas regulē pārdevēja un pircēja atbildību preču pārvadājuma laikā. Šis incoterms tika izstrādāts līdz ar Incoterms 2020 ieviešanu. DPU var piemērot dažādiem transporta veidiem, tai skaitā multimodālajiem pārvadājumiem. Eksportētājs jeb pārdevējs ir atbildīgs par preču iepakošanu un piegādi uz noteikto galamērķi. Pārdevējs ir atbildīgs par precēm pārvadājumā, ja tā laikā rodas zaudējumi vai bojājumi – atbildīgs ir eksportētājs. Pārdevējs nodrošina muitas (eksports) formalitātes, iekraušanu,  izkraušanu un ar to saistītās izmaksas, kā arī pašu pārvadājumu līdz pat galamērķim. Ja galamērķis ir ārpakalpojuma noliktava, tad tā izmaksas sedz importētājs. Pircējs tikmēr ir atbildīgs par importa muitas formalitātēm.

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Delivered at Place Unloaded (DPU)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

 •  Preču iepakošana un marķēšana atbilstoši dokumentācijai. 
 • Muitas deklarācijas formalitāšu un izmaksu kārtošana (eksports)
 • Vietējā vai starptautiskā transporta organizēšana pēc vajadzības
 • Uzkraušanās un nokraušanās izmaksu un formalitāšu kārtošana
 • Piegādes organizēšana uz galamērķi – ostas termināls, noliktava vai tml.
Importētājiem

Importētājiem

 • Muitas deklarāciju formalitāšu un izmaksu kārtošana(imports)

Atbildības sadale

Preču eksportētājs ir atbildīgs par precēm visu tās piegādes laiku, tajā skaitā par iekraušanu un izkraušanu. Tāpat visi nodokļi un nodevas, kas saistītas ar eksporta muitu ir pārdevēja ziņā. Importa formalitātes ir pircēja pārziņā, tai skaitā visi riski, kas saistīti ar preču atmuitošanu.  

DPU incoterms piemērs

Uzņēmums “Vinage Vibe”, kas atrodas Anglijā, Londonā, vēlas importēt preces no uzņēmuma “Posh China” Ķīnā, Šanhajā. Tā kā Anglijas uzņēmumam nav tik lielas pieredzes preču importā no Āzijas, uzņēmumi vienojās savā starpā izmantot DPU pārvadājumu noteikumus.  Pēc DPU incoterms noteikumiem eksportētājs sapakos preces, nokārtos un apmaksās eksporta muitas formalitātes. “Posh China” nogādās  preci ostā, segs ostas izmaksas, iekraus kuģī un apmaksās pārvadājuma un izkraušanas izmaksas. Tikmēr “Vinage Vibe” nodrošinās importa muitas formalitātes. “Posh China” nodrošinās piegādi uz pircēja noliktavu.

DPU priekšrocības

Viena no priekšrocībām DPU incoterms gadījumā ir tā, ka eksportētāja pārziņā ir preču piegāde līdz pat galamērķim, līdz ar to arī atbildību par tām pārvadājuma laikā uzņemas eksportētājs. Pārdevējam šie nosacījumi ir izdevīgi, jo var piemeklēt ekonomiski piemērotāko pārvadājuma veidu. Pie priekšrocībām vēl var minēt maksimāli caurspīdīgu atbildības nodošanas brīdi – kad importētājs saņem savas preces. Importētājam šis incoterma veids ir izdevīgs, jo dokumentu kārtošanas procedūra ir daudz vienkāršāka – jākārto tikai muitas importa deklarācija, pārējais ir pārdevēja ziņā!

‍DPU trūkumi

Viens no galvenajiem trūkumiem eksportētājam ir palielinātā atbildība. DPU noteikumi paredz, ka atbildība par preci tiek nodota tās saņemšanas brīdī. Tas nozīmē, ka visa pārvadājuma laikā par preces stāvokli ir atbildīgs eksportētājs. Līdz ar to eksportētāja interesēs ir kravu apdrošināt, kas rada papildus izmaksas. Papildus izaicinājums ir piegāde klientam viņa valstī – līdz ar to eksportētājam ir jābūt zināmai pieredzei, lai spētu atrast piemērotu transportu galamērķa valstī. Importētājam lielākais trūkums ir kontroles trūkums, kolīdz prece iegādāta un ir vienojušies par DPU incoterms noteikumiem – tā līdz pat saņemšanai, pircējs procesus ietekmēt vairs nevar. 

Vai DPU ir pareizā izvēle?

Šie starptautiskie noteikumi vislabāk ir piemēroti situācijās, kad krava ir saliktā veida krava ar vairākiem saņēmējiem. Tas dod tirgotājam kontroli par preču izsūtīšanas un piegādes laiku. Tāpat šie noteikumi noderēs gadījumos, kad precei nepieciešama īpaša uzmanība vai apstrāde, piemēram, kāds aprīkojums vai ierīce. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

 • P9.00 - 17.00
 • O9.00 - 17.00
 • T9.00 - 17.00
 • C9.00 - 17.00
 • P9.00 - 17.00
 • S -
 • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums