Kas ir EXW incoterms jeb Ex Works?

EXW tika pievienots starptautiskajiem tirdzniecības noteikumiem Incoterms 1990 gadā. Ex Works incoterms (EXW) ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. Tajā pārdevējs uzņemas vismazāko atbildību, savukārt pircējs uzņemas lielāko risku un izmaksas. EXW ir piemērots piegādes veids brīdī, kad nepieciešams ātri pārsūtīt preces no pārdevēja līdz pircējam. EXW vienošanās paredz, ka pārdevējs sagatavo preces saņemšanai. Šajā gadījumā preču pārdevējam ir minimālas saistības - pircējs uzņemas vislielāko atbildību. 

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Ex Works incoterms (EXW)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

  • Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
Importētājiem

Importētājiem

Atbildības sadale

Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preces tiek nodotas pircējam.  Tas nozīmē, ka pēc preču nodošanas pārdevējam nenes nekādu atbildību vai saistības.

EXW incoterms piemērs

Pieņemsim, ka Lielbritānijā bāzēts uzņēmums “Office” vēlās iegādāties 100 jaunus paceļamos galdus no uzņēmēja Latvijā - SIA “Galdi”. Uzņēmumi savā starpā vienojās, ka SIA “Galdi” paceļamos galdus spēs saražot 30 dienu laikā. Kad galdi saražoti, ražotājs informē preču saņēmēju, ka galdi ir gatavi un tos iespējams saņemt ražotāja noliktavā. Šajā gadījumā Incoterm nosacījums EXW paredz, ka pārdevējs jeb ražotājs sedz droša un atbilstoša iepakojuma izmaksas. “SIA Galdi” ir atbildīgs tikai par preču sagatavošanu un iepakošanu. Tiklīdz preču galdus ir iekrāvis savā transportā, Latvijas uzņēmuma SIA “Galdi” atbildība beidzās. Lielbritānijas uzņēmums “Office” turpmāk uzņemas visu nepieciešamo dokumentāciju izstrādi, muitošanas procedūras, transporta organizēšanu un preču pārraudzību līdz pat preču piegādei galamērķī.    

EXW priekšrocības

EXW izmantošana lielākās priekšrocības sniedz tieši eksportētājiem – tas ir izdevīgāk un ērtāk tieši preču pārdevējiem. Eksportētāji ir atbildīgi tikai par preču drošu iepakošanu. Svarīgi saprast, ka loģistikas nozarē un kravu pārvešanas brīdi var rasties dažādas papildus izmaksas un neparedzētas situācijas. Šajā gadījumā piegādes nosacījums EXW nosaka, ka preču pārdevējam nav jāsedz papildus izmaksas. Importētāji uzņemas lielāko atbildību, tai skaitā jebkādus riskus, kas var rasties līdz pat preču saņemšanas brīdim. 

‍EXW trūkumi

EXW incoterms piegādes nosacījums atsevišķos gadījumos var būt neizdevīgs tieši importētājiem. Šajā gadījumā preču saņēmējs uzņemas organizēt preču piegādi no saņemšanas punkta līdz pat piegādes adresei. Tāpat importētājam ir jāsedz arī visas nepieciešamās muitošanas procedūras, tajā skaitā apdrošināšanas izmaksas, kuras saistītas ar sūtījuma piegādi. Ja kāda no procedūrām netiek veikta atbilstoši noteikumiem, atbildību pilnībā uzņemas importētājs jeb preču saņēmējs. 

Vai EXW ir pareizā izvēle?

EXW ir ideāli piemērots eksportētājiem, kuri nevēlas uzņemties atbildību ne tikai par papildu izmaksām, bet arī uzņemties atbildību un riskus par preču piegādi. Tāpat ir jāsaprot, ka šādu piegāžu organizēšana prasa papildus zināšanas un noteikumu ievērošanu. Ja šajā jomā nav padziļinātu zināšanu, EXW ir pareizā izvēle. Tajā pašā laikā tas dos labumu arī importētājiem, kuriem, iespējams, ir atbilstošas zināšanas un resursi, lai spētu organizēt kvalitatīvu kravas nosūtīšanu, muitošanas procedūru izpildi un sakārtot kravas apdrošināšanas jautājumus. Taču, ja esat importētājs un neesat pārliecināts, ka spēsiet organizēt kravas pārvešanu, muitošanu un apdrošināšanu, labāk izvēlēties citu Incoterm nosacījumu, piemēram, Free on Board (FOB) vai Cost Insurance Freight (CIF). Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

  • P9.00 - 17.00
  • O9.00 - 17.00
  • T9.00 - 17.00
  • C9.00 - 17.00
  • P9.00 - 17.00
  • S -
  • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums