Kas ir Free Alongside Ship (FAS)?

Free Alongside Ship jeb FAS incoterms ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. FAS ir viens no pirmajiem Incoterms notikumiem, kas tika ieviests un ar gadiem ieguvis papildus nianses eksporta formalitātēs. https://ursus.lv/lv/noderigi/incoterms Šis veids var tikt izmantots tikai jūras kravu pārvadājumos. Tajā pārdevējs nodrošina preču piegādi līdz pat kuģim – punktam pie kuģa, lai prece varētu tikt iekrauta. Tajā pat laikā pārdevējam jeb ražotājam jānodrošina un jāveic visas nepieciešamās izejošās muitas formalitātes (eksports), jāsedz termināla izmaksas iekraušanas ostā, kā arī cita nepieciešamā dokumentācija līdz šim brīdim. Savukārt pircējs organizē transportu, sedz apdrošināšanas izmaksas, muitošanas izmaksas (imports), termināla izmaksas saņemšanas ostā, kā arī uzņemas segt citas neplānotas izmaksas, kas var rasties pārvadājuma laikā.

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Free Carrier (FAS)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

 • Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
 • Organizēt preču nogādāšanu līdz pat kuģim (iekraušanas vietai) 
 • Sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports) 
 • Dokumentācijas izstrāde
 • Termināla izmaksas iekraušanās ostā
Importētājiem

Importētājiem

 • Transporta pakalpojumu izmaksas, organizēšana un preču pārraudzība no to atrašanās vietas līdz pat galamērķim
 • Preču iekraušana kuģī
 • Sakārtot muitas formalitātes (imports) 
 • Termināla izmaksas izkraušanās ostā
 • Apdrošināšana

Atbildības sadale

Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preces tiek nogādātas tieši līdz kuģim (iekraušanas vietai). Tas nozīmē, ka pēc preču piegādes, dokumentu sagatavošanas un muitas formalitātes (eksports) izstrādes, ražotājs jeb preču pārdevējs nenes nekādu atbildību vai saistības. Lai arī preču nosūtītājs ir atbildīgs par ostas izmaksām, preču iekraušanu kuģi nodrošina preču pircējs.

FAS incoterms piemērs

Pieņemsim, ka ASV bāzēts uzņēmums “Coffe” vēlās iegādāties 1000 tonnas augstas kvalitātes kafijas pupiņas no Brazīlijas uzņēmuma “Bean Bean”. Uzņēmums “Coffe” 20. augustā ir rezervējis vietu kuģī. Uzņēmuma “Bean Bean” uzdevums ir konkrētā datumā un laikā nodrošināt kafijas pupiņu piegādi līdz iepriekš norādītai iekraušanās vietai pie kuģa. Līdz tam brīdim nepieciešams veikt nepieciešamo dokumentāciju izstrādi, sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports), kā arī jāveic termināla izmaksu apmaksu iekraušanās ostā. Kad tas izdarīts, pircējs jeb uzņēmums “Coffe” nodrošina kafijas pupiņu iekraušanu kuģī. Šajā gadījumā FAS incoterms paredz, ka pārdevēja jeb ražotāja atbildība beidzās. No šī brīža visas izmaksas uzņemas pircējs “Coffe”. Tās ir transporta izmaksas, apdrošināšana, termināla izmaksas izkraušanās ostā, muitas formalitātes (imports) un cita nepieciešamā dokumentācija.

FAS priekšrocības

FAS incoterma izmantošana sniedz priekšrocības gan preču pārdevējam, gan pircējam. Pārdevējam jānodrošina preču transportēšana līdz kuģim, kas nozīmē, ka tālākas darbības un transporta organizēšana nav nepieciešama. Tajā pat brīdī pircējs iegūst pilnīgu kontroli par precēm, kad tās tiek nogādātas līdz iepriekš saskaņotai vietai pie kuģa. Tomēr svarīgi atcerēties, ka preču pircējam jānodrošina kuģa atbilstība un nepieciešamais aprīkojums preču iekraušanai kuģī.

FAS trūkumi

Ir gadījumi, kad FAS incoterms var izrādīties visai izaicinošs tieši preču pārdevējam. Piemēram, preču pircēja organizētais kuģis neparedzamu apstākļu dēļ aizkavējies un neieradīsies laikā. Šajā gadījumā preču pārdevējam var rasties papildus izmaksas, kas saistītas ar preču piegādi līdz kuģim. Sakarā ar FAS incoterms nosacījumiem, nevar tikt izpildīti visi nepieciešamie noteikumi, ja kuģis nav pietauvojies.   

Vai FAS ir pareizā izvēle?

FAS incoterms lielākoties tiek izmantos gadījumos, kad krava neietilpst konteinerī, tātad – beramkravu, agrotehnikas pārvadājumu gadījumā un citos nestandarta pārvadājumos. Savā ziņā ir izdevīgs gan preču pārdevējam, gan pircējam. Pārdevējam nav nepieciešams uzņemties atbildību par papildu izmaksām, kā arī riskus par piegādi, kas var rasties pēc to izkraušanas tieši pie kuģa. Svarīgi atcerēties, ka pārdevējam jānodrošina izejošās muitas formalitātes (eksports). Šajā gadījumā gan eksportētājs, gan importētājs uzņemas līdzīgu atbildību. Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

 • P9.00 - 17.00
 • O9.00 - 17.00
 • T9.00 - 17.00
 • C9.00 - 17.00
 • P9.00 - 17.00
 • S -
 • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums