Kas ir FCA incoterms jeb Free Carrier incoterms?

Incoterms ir vispāratzīts noteikumu kopums, kas tiek izmantots starptautiskajā tirdzniecībā.  Free Carrier jeb FCA incoterms ir starptautisks tirdzniecības termins, kas apraksta konkrētu piegādes organizēšanas veidu. Tajā pārdevējs nodrošina preču piegādi līdz iepriekš norunātai vietai vai iekraušanai pircēja organizētā transportā. Tajā pat laikā pārdevējam jeb ražotājam jānodrošina un jāveic visas nepieciešamās izejošās muitas formalitātes (eksports). Savukārt pircējs organizē transportu, sedz apdrošināšanas izmaksas, muitošanas izmaksas (imports), termināla izmaksas u.c. izmaksas, kas var rasties transportēšanas laikā.

Image

Uzdevumi un pienākumi saskaņā ar Free Carrier (FCA)

Eksportētājiem

Eksportētājiem

 • Sagatavot un iepakot preces nosūtīšanai
 • Organizēt preču nogādāšanu līdz vietai, kur pircējs gatavs preces savākt tālākai transportēšanai
 • Sakārtot izejošās muitas formalitātes (eksports)
Importētājiem

Importētājiem

 • Transporta pakalpojumu izmaksas, organizēšana un preču pārraudzība no to atrašanās vietas līdz pat galamērķim
 • Sakārtot muitas formalitātes (imports) 
 • Termināla izmaksas
 • Apdrošināšana

Atbildības sadale

Atbildības maiņa par precēm iestājas brīdī, kad preces tiek nodotas pircējam vai iekrautas preču saņēmēja organizētajā transportā. Tas nozīmē, ka pēc preču nodošanas pārdevējam, ražotājs jeb preču pārdevējs nenes nekādu atbildību vai saistības.

FCA incoterms piemērs

Pieņemsim, ka ASV bāzēts uzņēmums “Sender” vēlās iegādāties 1000 augstas kvalitātes audio sistēmas no Ķīnā bāzēta uzņēmuma “Reters”. Uzņēmumi savā starpā vienojās, ka “Reters” audio sistēmas spēs saražot 30 dienu laikā. Kad produkcija saražota, ražotājs informē preču saņēmēju. Uzņēmumi savā starpā vienojās, ka pārdevējs preces nogādās līdz noliktavai ostā. Šajā brīdī preču saņēmēja uzdevums ir organizēt jūras kravu pārvadājumu un segt termināla izmaksas. Šajā gadījumā Incoterm nosacījums FCA paredz, ka pārdevējs jeb ražotājs sedz droša un atbilstoša iepakojuma izmaksas, organizē transportu līdz ostai Ķīnā, kā arī sakārto izejošās muitas formalitātes (eksports). Tiklīdz preces tiek nogādātas ostā un ir sakārtotas nepieciešamās muitas formalitātes, Ķīnas uzņēmuma “Reters” atbildība beidzās. ASV uzņēmums “Sender” turpmāk uzņemas visu nepieciešamo dokumentāciju izstrādi, muitošanas procedūras (imports), transporta organizēšanu (jūras kravu pārvadājums un piegāde līdz savai noliktavai), kā arī preču pārraudzību līdz pat piegādei galamērķī.    

FCA incoterms priekšrocības

FCA incoterms izmantošana lielākās priekšrocības sniedz tieši eksportētājiem – tas ir izdevīgāk un ērtāk tieši preču pārdevējiem. Eksportētāji ir atbildīgi par preču piegādi līdz iepriekš atrunātam savākšanas punktam, kā arī nepieciešams organizēt muitas formalitātes (eksports). Šajā gadījumā Incoterm piegādes nosacījums FCA nosaka, ka preču pārdevējam nav jāsedz papildus izmaksas, ja tādas rodas pēc preču piegādes iepriekš atrunātā saņemšanas punktā. Šajā gadījumā importētāji uzņemas lielāko atbildību – organizē transportu, sedz termināla izmaksas, kā arī uzņemas jebkādus riskus, kas var rasties līdz pat preču piegādes brīdim. 

‍FCA trūkumi

FCA incoterms piegādes nosacījums atsevišķos gadījumos var būt neizdevīgs tieši importētājiem. Šajā gadījumā preču saņēmējam nepieciešams organizēt pārvadājumu, segt termināla izmaksas un organizēt preču piegādi no saņemšanas punkta līdz pat piegādes adresei. Lai arī šie noteikumi neparedz obligātu apdrošināšanu, pircējs visticamāk vēlēsies apdrošināt kravu par pārvadājumu, kuru pats organizēs. Tāpat importētājam ir jākārto muitas formalitātes (imports). Ja kāda no procedūrām netiek veikta atbilstoši noteikumiem, atbildību pilnībā uzņemas importētājs jeb preču saņēmējs.

Vai FCA ir pareizā izvēle?

FCA incoterms piedāvā dažādas priekšrocības tieši eksportētājiem jeb preču pārdevējiem. Nav nepieciešams uzņemties atbildību par papildu izmaksām, kā arī riskus par preču piegādi. Taču Incoterm nosacījums FCA paredz, ka eksportētājam nepieciešams segt izejošās muitas formalitātes (eksports). Šajā gadījumā importētāji uzņemas lielāku atbildību. Ja esat importētājs un neesat pārliecināts, ka spēsiet organizēt kravas pārvešanu, muitošanu (eksports) un apdrošināšanu, labāk izvēlēties citu Incoterm nosacījumu, piemēram, Free on Board (FOB) vai Cost Insurance Freight (CIF). Starptautiskie kravu pārvadājumi ir Ursus Forwarding ikdiena, tāpēc pirms Incoterm izvēles aicinām konsultēties ar mums, lai izvēlētos vispiemērotākie nosacījumu tieši jūsu kravai.

Incoterms izvēle

Mūsu profesionāļu komanda palīdzēs izvēlēties atbilstošāko Icoterms noteikumus jebkurai situācijai! 

Darba laiki

 • P9.00 - 17.00
 • O9.00 - 17.00
 • T9.00 - 17.00
 • C9.00 - 17.00
 • P9.00 - 17.00
 • S -
 • Sv-

Kontakti

Raunas iela 44/1 LV-1039 Rīga, Latvija

+371 66100250

E-pasts: uzzinicenu@ursus.lv

Seko mums